| Silwian a întrebat:

Ce se intampla in America?
De ce Politia inca macelareste Populatia din america! Am auzit ca Trump vrea sa teimita arma pe strada! Cum este posibil asa ceva? Ce se intampla mai exact acolo? Trump asta este cam Comunist am auzit ca-i prieten cu Putin! Adevarat?((

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este simplu-complicata:
Oamenii protesteaza impotriva faptei unui politist. Cativa ataca si politistii, care nu se lasa.
Protestatarii si politistii incep sa se bata reciproc.
Cum politistii sunt mai putini, cheama ajutoare. Le ajuta Garda Nationala, dar nu e suficient, fiindca unii protestatari distrug tot ce pot, fura tot din magazine etc.
Scandalul este mare deja in multe orase, iar ordinea nu se poate stabili.
Din acest motiv a spus Trump ca, la nevoie trimite si armata sa faca ordine.

Acum, depinde din care parte a baricadei privesti lucrurile.
Se bat intre ei protestatarii si organele de ordine. Fiecare cu ce are la indemana.

| Mosotti a răspuns (pentru Bula):

Si armata cata ai?! Daca sunt zeci de milioane de oameni care au si arme, o sa iasa urat de tot, sper sa nu se ajunga la asta.

| darrio2007 a răspuns:

Problema te depaseste. Mergi la nani sa nu ai cosmaruri.

| Mosotti a răspuns:

Politia a omorat un om, dupa aia s-au iscat proteste, nu macelareste politia pe nimeni, se bate cu populatia caci a inceput sa devasteze tot, sa fie f agresiva, au folosit gloante de cauciuc, gaze lacrimogene si atat.
Trump e normal sa vrea sa bage armata, sa restabileasca ordinea. El oricum nu e vinovat pentru ce a facut politaiul ala, politia e in subordinea primariei si guvernatorul statului respectiv. Rasismul asta nu l-a facut el in 3, 5 ani, era de inca de la sfarsitul razboiului civil.
Acu ala e condamnat si aia e, nu stiu ce s-a intamplat cu ceilalti politai care se uitau ca prostii si nu au intervenit.

Nu poti lasa tara in haos. Oricum motivul nu mai e ala mort, motivele sunt ca deja butoiul cu pulbere era acolo, nemultumiri, trai prost, sanatate sistem cucu, Tu ai impresia ca sarea toata SUA pentru un negru mort? S-a mai intamplat de mai multe ori.
Sau ca poate ar avea loc abuzuri ale politiei si in statele de protest, posibil desi mai putin credibil.

Insa sa vedem si armata ce face, ca doar nu ai milioane de soldati viz-a-viz de zeci de milioane de oameni care au tot arme de la pistoale pana la pusti serioase, mai ales ca acu o luna au cumparat cu 70 % arme mai mult ca pana acum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In capul tau e o mare varza. Unde ai auzit toate elucubratiile astea, la coltul blocului? Cine macelareste pe cine? Ce inseamna pentru tine macel?

| Silwian explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum adica cine?))) Tu unde te uiti pe cartoon NetworK?)))

| Sofer a răspuns:

Totul din cauza ca a reușit politia sa omoare un om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Protestarilor pasnici le e schimbat adn-ul de fortele de ordine corupte

| ionutx02 a răspuns:

Asta da protest, oamenii cu ocazia aia fura, ei nu pot fi numiti oameni cu suflet care protesteaza pentru un suflet care a murit nevinovat, aia se numesc hoti! Si cica ce bogati sunt Americanii, dar uite, ei fura.

| psopo a răspuns:

Nu măcelăreşte nimeni pe nimeni, stai calm. Oamenii doar protestează împotriva nedreptății care i s-a întâmplat lui George Floyd, afro-americanul de culoare ucis de către un poliţist alb, acesta asfixiindu-se după ce polițistul a stat cu genunchiul pe capul lui Floyd. Oamenii protestează datorită nedreptăților care se întâmplă asupra oamenilor de culoare din America şi de aceea, nopțile, aceştia jefuiesc şi vandalizează magazine, iar din acest motiv Trump vrea să scoată armata în stradă sau a scos-o, nu sunt sigur. Oricum, poți căuta oricând pe net și să găsești mai multe informații

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru psopo):

Imi place la nebunie ce frumos explici tu si cum ti se pare normal sa jefuiesti si sa vandalizezi magazine - inclusiv ziua, nu doar noaptea - de parca patronii magazinelor respective l-au omorit pe gigel ala. A, da, si ca o paranteza, gigelu' se pare ca a murit din alte cauze. Nu scuz comportamentul politistului ala, doar zic. Si ca o idee finala, asta auzita de la americani de la fata locului care sunt martori la evenimente - agitatorii la distrugeri si violente sunt nu negri, ci extremisti albi... De scos a scos Garda Nationala, care nu e fix armata, dar undeva pe-acolo.