| Francesca17 a întrebat:

Ce votati la referendum DA sau NU?

33 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Normal că : NU!

| Elsiane a răspuns (pentru Arthur):

Ar trebui ca acele persoane care voatează cu NU pentru demisia lui Băse să le rămână salariul/pensia așa. Corect?

| Elsiane a răspuns (pentru Arthur):

Geez, logic că votez DA! Nu sunt nebună! Cei care votează NU ar trebui să le rămână pensia/salariul așa, iar la ceilalți să le fie mărite, pentru că voi v-ați învățat cu răul.

| Arthur a răspuns (pentru Elsiane):

Da pentru că bani de pensie, după cum evoluează euro, nu vor mai fi decât pentru pensionarii din armată şi vechea securitate plus pentru foarte mulţi aşa zişi revoluţionari pentru care pensiile neruşinate vor revenii.
Aşa că poţi fi fericită dacă aparţii vreunei dintre aceste categorii!

| EuDoru a răspuns (pentru Elsiane):

Si crezi ca tie iti va mari salariul sau pensia MOS ENE sau PONTAlaughing

| mgtow a răspuns:

Da pentru a fi demisionat.

| fulgerul a răspuns:

Intrebare dificila.Sunt pus in situatia de a alege pe trei puncte.1.Un presedinte suspendat, care refuza sa mai vina la Cotroceni, fara girul votului romanilor.2.Un presdinte instalat fara votul meu, chiar si provizoriu, presedinte care face parte din basmul, Alba ca Zapada, in rolul piticului somnoros.Hai ma sa fim seriosi.Chinezii deja l-au adoptat,numindul pe PONTA, PON-TA! Asta ne trebuia noua acum? E cumva o rafuiala intre soprana Ilie Sarbu, socrul lui Pon-Ta, Jilava si BASE! NU! NU! NU!, de trei ori NU! Nu mai vreau comunisti la putere!

| M25M a răspuns (pentru fulgerul):

Si al de Basescu nu a fost comunist sau el este unul bun. Newsflash cea a facut Basescu opt ani nu s-a numit democratie.
Am o intrebare pentru tine. Daca s-ar desfiinta constitutia si asa nu o baga nimeni in seama, si l-am face pe Basescu presedinte pe viata, nu-i asa ca am salva total tara de comunisti?

| fulgerul a răspuns (pentru M25M):

Te vad inversunat,anti-basist declarat,insa te rog sa-mi explici cum dracu in doua luni,am fost trasi de urechi de toata Europa, cat nu am fost nici dupa mineriade, cum dracu in doua luni s-a dus dracu leul, bursele sau poate ai uitat ca saptamana asta combustibilul sa scumpit de doua ori.D.p.m.v., refuz sa cred ca voi fi condus de un plagiator dovedit, caruia politica crede ca se transmite de la Ilie Sarbu pe sub asternuturile Dacianei.Eee,asa socru mai rar! Si apropo de Pon-Ta, te rog cauta cu GOAGLE, articolul din revista"Alternativa Academica" a d-lui profesor Dorin Isoc de la Univ. Tehnica din Cluj, macar partea in care explica despre parvenitismul prin furt intelectual.hai ca nu-i greu! Poate usor, usor invatam sa nu mai vorbim ca la antena 3.Curaj,stiu ca poti mai mult!

| M25M a răspuns (pentru fulgerul):

O schimbare de ordin inalt la sefia statului influenteaza politica intereselor statelor conducatoare din UE. E simplu. Noi suntem stat pion pe tabla europeana si depindem de negocierile care au loc de alte piese mai importante, negocieri care au avut loc cu fostul guvern si cu actualul presedinte suspendat. O schimbare administrativa implica reinoirea "contractelor"(strategiilor) politico-economice.
Referitor la plagiat vezi cazul Kovesi. Asta este un atac politic(fiecare tabara a actionat astfel) menit sa stirbeasca imaginea contra-candidatului. Sincer nu ma mirat si nu ma mira scandalurile cu plagiaturi din politica romaneasca. Este ca si cum ai spune ca focul arde. Se stie cum fac baieti destepti rost de diplome deci care este noutatea, sau trebuie sa aparam integritatea morala. Nu numai ponta si kovesi au plagiat, sunt mult mai multi care au luat diplome si teze provenite din stipendieri sau plagiat si din toate partidele nu doar PDL sau USL, toate. De ce au iesit aceste 2 la iveala? Simplu. Strategia implica aceste "dezvaluiri soc".
In ceea ce priveste sefia statului, nu ma intereseaza daca viitorul presedinte se numeste ponta, antonescu, vadim etc. Cum tu refuzi sa ai un presedinte plagiator, eu refuz sa mai fie un presedinte mincinos, corupt, care si el a facut afaceri dubioase cu proprietatile statului(ca si psd), care ne-a scapat de flota, care sustinea cu tarie si sfidare ca Romania refuza sa intre in criza( in 2008 cand criza ameninta statele din Europa centrala) ca apoi ce sa vezi hopa ca a dat criza peste noi. De ce sa am un presedinte care l-a protejat pe BLejnar la ANAF, care a afirmat ca invatamantul romanesc scoate tampiti(dupa ce au fost reforme peste reforme in mandatele lui), care si-a atribuit functiile premierului, care, in ciuda posturii de presedinte, a favorizat, sustinut si a avantajat PDLul(fapt necostitutional), care atunci cand au fost inundatii si tocmai se taiase salariile si pensiile el le reprosa oamenilor cu apa in casa ca trebuia sa isi faca asigurare si sunt multe exemple adunat in cei 8 ani.
Dupa cum ti-am mai spus, daca tot umbla astia de sus cu democratia in gura, intr-un stat normal democratic este normal sa existe o divizare in media intre opozitie si putere, altfel daca ar fi o unitate a media in ceea ce priveste sustinerea partidului de la putere ar fi totalitarism. De aceea si intrebarea mea: Fara antena3 juranlul national si gandul.info
ai fi mai multumit ca nimeni nu se leaga de Basescu si ca toate mijloacele media il sustin si ii elogiaza partidul?
Mi se falfaie (vorba bancului) de ponta sau usl sau psd si pnl, sunt constient ca nu vor aduce tarii belsug economic si o crestere a nivelului de trai formidabila. Stiu ca fiecare este pentru el in politica. Dar totusi, 8 ani de acelasi nesimtiri si magarii este prea mult. Iar daca romanii nu ar dormi si ar sti ca noi detinem puterea si ca putem prin proteste democratice sa demitem si sa numim seful statului poate nu am mai fi luati de prosti. Dar na.
De cate ori nu a cresut euro pana acum si de cate ori nu se scumpea benzina. Cand statele europene scumpeau benzina se scumpea si la noi dar atunci cand la ei pretul revenea la normal la noi ramanea la fel. Se estimeaza ca nu vor mai fi cresteri ale euro daca piata economica europeana isi va reveni din agitatiile prezentate si a instabilitatilor economice ale statelor cu probleme(noi, grecia, Spania, Italia). Stiu ca vrei sa dai vina pe ponta pentru aceasta stare, dar cu sau fara ponta tot se intampla acest scenariu pentru ca nivelul euro este legat de inflatia economica a UE(sunt foarte mici posibilitati ca un conflict politic intern sa creasca valoarea euro in orice stat nu numai la noi).
Asa ca poate usor, usor invatam sa nu mai vorbim ca la B1tv. TVR(1, 2,3, INFO), Rtv, (Candva OTV), Digi24, Romania Libera, Academia Catavencu, Evenimentul Zilei, Hotnews.ro si asa mai departe ( am uitat ca posturile si publicatiile care au sustinut si care sustin politica pdl-ista sunt mai multe, banuiesc ca poti tu complteta lista). Curaj stiu ca poti mai mult!

| Hombre a răspuns (pentru fulgerul):

Fulgere mai usor ca-mi sperii caprele si fuge pe islaz si nu le mai prind la mulsoare, eu stiu ca esti baiat destept dar n-o cordelii doar in expresii fitoase numai bune pentru bebelusi lasand impresia ca ai harul duhului in vorba. Amu, numai o leaca stapanesteti nurii pedelisti mascati cu dibacie -zici tu- in sperietoriile fosile comuniste ce se cuibaresc in rufele lui Pon-ta, spalate cu mai noii detergenti sa le piara mirosul de odinioara si culoarea rosie cu care furam vopsiti cu tot neamu, ca sa moara de necaz Ratiu si Campeanu. Eeee, saracu' Campeanu abia mai gâfâe, vârsata bate-o timpul caci cu onor ii glasuesc numele si mare respect am pentru dansul, in vremurile incrancenate de azi in cavalcada calaretilor politici doar el e singurul anticomunit din vrej si adevarat ce nu s-a dezis vreodata nici chiar cu pretul libertati. Apropo Fulgere; "NU! NU! NU!, de trei ori NU! Nu mai vreau comunisti la putere!" - La care comunisti te referi!?!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fulgerul):

Esti foarte necioplit (si tu si arthur). Deci toti care nu sunt de acord cu boul ala de basescu sfarsesc prin a fi numiti prosti, inculti, needucati etc. Mai oameni buni, ma intreb oare cate va permiteti si voi oare chiar nu realizati ca va faceti mamele de rusine care s-au chinuit sa va dea o educatie? Sa va fie rusine!

| fulgerul a răspuns (pentru Hombre):

Ooooo! Salut HOMBRE! Cu tine trebuie abordata problema altfel, nu de alta, dar suntem cai batrani pe site.Iti cunosc stilul de a posta, precum pisica de mare cu codita subtire si veninoasa.Raspuns pe placul tau! Iubitor de animale fiind,pupati-asi izlazul tau pe care FUGE caprele taleCu privire la ADJECTIVUL a cordeli,trimite-mi si mie conjugarea la gerunziu, chiar nu ma pricep, pupati-asi caprele tale! Apai, dupa ce mi-ai adus aminte de nurii pedelisti, sigur asi face concediul cu Udrea si in nici un caz cu caprele tale.Acum serios vorbind,intr-o mascarada penibila,sa aduci in discutie nume ca Ratiu, Campeanu, m-i se pare o impietate.V-om avea posibibilitatea de a vorbii despre vopsire, despre anus impotriva naturii, despre dreapta sujugata trecuta la stanga.Hai ca pricepi! Vis-a vis de calaretii politici, priveste pe geam, poate chiar in momentul asta sunt pe caprele tale si la cum ii stiu, o sa avem un nepotel.iedutului sa-i spui Constantinescu si din cand in cand sa-i dai cu cerneala pe barbita. Pupa tata plagiatorii tai si tu cutia cu spanac. Popey stie ce spune! Respect! Vino mai des, avem nevoie de banjoul tau critic!

| fulgerul a răspuns:

Mai acest %la%, tu te privesti in oglida dupa ce postezi.Ti-asi da igonre insa nu am s-o fac pentru. ca sunt omul dialogului.Ce este atat de greu sa intelegi ca exista pareri pro si contra.E atat de greu sa intelegi? Curaj, poti mai mult de atat!

| fulgerul a răspuns:

Mihai,fa-ti tata un blog! Sunt prea multe si prea delicate problemele.am vrut sa-ti raspund punctual, insa am depasit timpul de raspuns.Gandirea ta, este promitatoare.Curaj,poti mai mult!

| M25M a răspuns (pentru fulgerul):

Si eu de asemenea am vrut doar sa iti explic anumite chestiuni prezentate de tine,. Pur si simplu doar am facut ce mi-ai cerut in intrebarea ta. Imi cer scuze pentru vastul comentariu dar problemele propuse de tine au implicat o anumita amplitudine.
Curaj, poti mai mult! big grin

| M25M a răspuns (pentru fulgerul):

P.S. Cu toate ca avem tendinte contrarii mi-a facut placere aceasta "disputa verbala". Orisicum, noi discutam politica si tot ei castiga( nu conteaza numele sau partidul)

| fulgerul a răspuns (pentru M25M):

Sti ce ma mira la tine? La prima mana, ai jura ca chiar ai accepta un sfat, dupa aceea te intorci.Asta se numeste inconsenventa.Nu e rau, poti da vina pe varsta, insa asta nu tine mult.Ce faci cand te vei maturiza total? Cert este ca te tragi ditnr-o familie buna, peste medie, pretentios si cateodata poet.Lasa visurile politice. Pohta ce-o pohtesti este antamata.Sincer,axeaza-te pe ce sti cel mai bine, lasa dracu politica.Nu ramane la stadiul de promisiune.Curaj,poti mai mult!

| M25M a răspuns (pentru fulgerul):

Ok asta este ultimul raspuns si ultima replica din partea mea. Nu te grabi in speculatii despre mine, habar n-ai tu ce probleme financiare am avut si am sa am in continuare din cauza sistemului infect din Romania.
1. Ma pricep la politica(fara a idealist) dupa cum ti-am demonstrat in explicatiile cerute.
2. Chiar imi placea discutiile cu tine dar se pare ca ai trebuit sa "ataci" (prin speculatii) si sa insinuezi ca nu am treaba cu politica, doar pentru ca am fost in stare, capabil, sa raspund la niste intrebari adreste de tine si culmea mie. Ti-am dat ce au vrut si apoi ai inceput prin eschivari.
O zi buna!

| MMihai a răspuns:

Votul este secret, ar fi trebuit să fi știut asta.
Dacă voi merge la vot, știu ce voi vota.

Ultima „perlă Băsistă", este că trebuie să se renunțe la 100.000 de paturi de spital, din circa 129.000 câte sunt acum.
Numai pentru această „perlă", trebuie pusă ștampila pe DA.

| pwp a răspuns:

Nu votez

| mona a răspuns:

Votul e secret...

| W3R4 a răspuns:

Daca as fi putut vota, as vota de o mie de ori cu DA!

| WR104 a răspuns:

Care-i intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| Francesca17 explică:

Scuzati categoria am pus-o din greseala.

| nush95 a răspuns:

DA. Jos Basescu.Nu mai vreau sa aud de el si de proasta lui, Udrea.
Deci nu inteleg cum a ajuns Udrea din playboy ==> ministrul turismului(fost);

| Arthur a răspuns (pentru nush95):

Nu aş vrea să fiu prezent la verificarea IQ - ului tău şi al Elenei Udrea.

| StefanStee a răspuns:

Da, aia care voteaza NU o duc bine in alte tari sau sunt foarte prosti ca sa inteleaga cum sta treaba in Romania

| cmonk a răspuns:

Ganditi inainte de a posta un raspuns! Votand "da" nu il pui presedinte pe Ponta/Crin, doar sfarsesti dominatia unui om ce nu merita sa fie presedinte. DA, pentru a schimba ceva...

| Ioan3yo a răspuns:

Nu