| PDI a întrebat:

Ce ziceti o sa intre in vigoare noua lege in care o sa poti conduce masina de la 17 ani cand esti cu un adult si pentru scutere si etc cu motor pana in 49 cmc iti trebuie permis?

Răspuns Câştigător
| RMaria31 a răspuns:

Oare de ce noua romanilor ne par aiurea toate legile care incearca sa aduca cate putin din legislatia altor tari? In America, de exemplu, dai examenul de sala ( care se da online ) si daca obtii punctajul iti elibereaza un permis de conducere provizoriu. Poti conduce cu acest permis toata viata cu cineva in dreapta care are permis definitv. Atunci cand te consideri pregatit, mergi si dai orasul si obtii permisul definitiv. Aici nu se face scoala pentru asta, iti iei permisul provizoriu dupa care poti face "scoala" cu cineva din familie, prieteni, etc ( conditia este sa nu conduci singur )

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se stie, depinde de ce va aproba Parlamentul.
Daca as fi parlamentar as vota impotriva, cred ca actualele prevederi privind varsta sunt bune, de altfel cred ca ar trebui chiar ridicata. Numai bine!

| bobby90 a răspuns:

Legea asta, este exact ca cea cu "drogurile legale" adica moartea in brate! La 17 ani este ADRENALINA in cea mai inalta culme! Parerea mea e ca ar trebui mult mai drastice legile. IMPOTRIVA!

| ombladon a răspuns:

Am 18 ani, deci nu imi pasa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca se va vota. La 17 ani nici nu i-au disparut mucii de la nas, dar copilu' vrea SUV-ul lui tac'su. Inconstienta curata.

| Projectx3D a răspuns:

Legea a intrat in vigoare cea cu condusul de la 17 ani cu un adult CU permis de conducere in dreapta cat despre moror nu stiu