| B2K a întrebat:

Salutare, intrebare mea e scurta, dupa noua lege din 2013, daca ai categoria B, poti conduce mopeduri/scutere/motoare de pana in 49 cmc sau trebuie sa dai pentru categoria AM? Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Cu B, poti conduce[dupa legea noua], doar mopedurile.

| AxelBv a răspuns:

B e doar pentru autoturisme. Ai nevoie de categorie speciala pentru scuter/motor/ciclomotor.

| valentino52 a răspuns:

De AM nu am auzit auzisem de A1 si B1. Eu am categoria B dar conduceam moped/scuter la 15 ani doar cu cursurile de legislatie fiind sub 49 cm3. Peste 50 pentru motoare trebuia A1 de la 16 ani dar sub 125 si A de la 18 ani pentru orice motor, B1 pentru Atv sub 125 parca ce era sub 49 iarasi nu necesita carnet decat cursuri. Deci teoretic motoare pana in 49 cmc nu vad de ce nu ai putea conduce. Peste iti trebuie clar A-ul dar oricum e mult mai usor decat B-ul.