| RainDrop a întrebat:

Cele mai ridicole 10 fatwa (decrete religioase islamice) din lume, oare?
Soarele se învârte în jurul Pământului

Într-un decret religios emis în anul 2000 intitulat "Dovezile rotaţiei Soarelui şi a fixităţii Pământului", marele muftiu arab Sheikh Ibn Baaz afirmă că Pământul este plat, iar soarele se învârte în jurul Pământului. El spune că imaginile de pe satelit care dovedesc contrariul nu reprezintă altceva decât o conspiraţie occidentală asupra lumii islamice.

2) Omorâţi un scriitor ce a scris o carte ce n-ar trebui s-o citim niciodată!

În 1988, publicarea cărţii lui Salman Rushdie "Versetele satanice" l-a făcut pe liderul revoluţionar iranian, Ayatollah Khomeini, să emită un fatwa împotriva lui Rushdie, pentru ca acesta să fie omorât. În aceeaşi condamnare la moarte intrau şi toţi traducătorii, editorii şi vânzătorii care ar fi distribuit această carte. Milioane de musulmani din întreaga lume care n-au citit nici măcar un singur rând din această carte, şi care nu l-au întâlnit măcar vreodată înainte, îl vor mort. Interesant, nu?

3) Fetele musulmane nu trebuie să se îmbrace ca băieţii!

În Kuala Lumpur (Malaiezia), era pe punctul să izbucnească o revoltă împotriva unui decret religios emis de Consiliul Naţional Malaiezian al Fatwa, care interzicea ca fetele musulmane să se îmbrace ca băieţii. Adică, adio blugi, tricouri sau şăpci pentru fete!

4) Omorâţi-l pe Mickey Mouse, căci el este unul din soldaţii lui Satan!

Exact, islamismul a pus ochii şi pe celebrul personaj de desene animate. Mickey Mouse a devenit unul din "soldaţii lui Satan", aşa că şeicul Muhammad Al-Munajid a decretat faptul că în casele musulmane trebuie să fie distruşi toţi Mickey Mouse care s-ar afla (în reviste, postere sau jucării). Nu vă faceţi griji: nu e vorba doar de Mickey Mouse. Al-Munajida pus ochii şi pe Tom şi Jerry!

5) Emoticoanele de pe Yahoo Messenger trebuie interzise, pentru că imită chipurile creaturilor lui Allah!

Conform muftiului Multaqa Ahl al Hadeeth, emoticoanele folosite pe Yahoo Messenger sau forumuri ar trebui interzise întrucât imită chipurile creaturilor lui Allah, chiar dacă sunt deformate. Mai mult de atât, o femeie care vorbeşte pe Internet cu un bărbat (ce nu-i este rudă apropiată) n-are voie să folosească emoticonurile întrucât acestea ar exprima sentimente (râs, zâmbet, emoţii etc.), iar acestea n-ar trebui cunoscute de către bărbaţi.

6) Fotbalul trebuie jucat în hainele obişnuite sau în pijama!

Nu, nici măcar un joc frumos ca fotbalul nu este scutit de stupizenia decretelor religioase musulmane. Într-unul din acestea se specifică clar că "musulmanii nu trebuie să joace fotbal cu eretici ca evrei sau creştini", şi că "fotbalul trebuie jucat în haine obişnuite sau în pijamale, întrucât şorturile şi tricourile nu sunt haine musulmane".

7) Vaccinul nu e bun, pentru că e o conspiraţie internaţională pentru sterlizarea musulmanilor

Poliemelita se află în creştere în India, Nigeria, Afghanistan şi Pakistan. De ce? Datorită unui decret împotriva vaccinării cu poliemelită emis de clericii musulmani din Pakistan, care cred că acest vaccin este o conspiraţie pentru a face lumea musulmană sterilă.

8 ) Soţii n-au voie să facă sex dezbrăcaţi

În 2007, fostul decan privind legile islamice din Universitatea Al-Azhar din Cairo a emis un decret religios prin care relaţiile sexuale realizate în nuditate invalidează căsătoria dintre doi soţi. Ce mai urmează? Că nu mai ai voie să faci duş decât îmbrăcat?

9) A bea urina profetului Mohamed e o binecuvântare

Conform marelui muftiu al Egiptului, şeicul Ali Gomaa, a bea urina lui Mohamed ar fi o mare binecuvântare pentru fiecare musulman. Şi totuşi, profetul Mohamed nu a pretins niciodată că el ar fi divin; atunci de ce urina sa ar avea proprietăţi magice? S-o fi consultat marele muftiu cu Gregorian Bivolaru, înainte de a emite acest decret religios?

10) Un bărbat străin poate să sugă de la sânul unei colegi de serviciu

În mai 2007, un cleric musulman se întreba cum ar putea ca femeile şi bărbaţii să lucreze în cadrul aceluiaşi birou, întrucât legea islamică interzice orice legături între bărbaţii şi femeile necăsătoriţi sau neînrudiţi între ei. A găsit şi soluţia: bărbaţii să sugă de la sânul femeilor colege de cinci ori, eliberându-se astfel tensiunea sexuală, iar femeia ar deveni "mama adoptivă" a colegului său de birou. Incredibil, nu?

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Scuze pentru flood, dar aşa funcţionează în ultima vreme site-ul.

Este vorba despre puterea pe care o au clericii musulmani. Ei dau interpretărilor proprii efect de lege, rescriu Coranul adăugând sau scoţând din text după bunul plac. Sunt şi faze hilare (din păcate pentru Coran ) ziarişti găsind adăugat în Coran îndemnul de ai ataca pe necredincioşi (inclusiv statul Israel ) cu tancuri şi chiar arme nucleare, asta într-o scriere de acum aproximativ o mie cinci sute de ani, în care nu ai voie să scoţi sau să adaugi nimic. Toată această putere de a manipula se datorează şi faptului că mulţi arabi sunt analfabeţi. Când sunt trimişi să se sinucidă practic, în acţiuni teroriste, au binecuvântarea clericilor şi promisiunea că după ce vor muri în cer vor avea un palat cu multe camere şi un grup de fete virgine care îi vor asigura desfătarea pentru eternitate. Din fericire nu toate statele arabe au această politică, şi nu toţi clericii musulmani sunt radicali.

| m4them4tic a răspuns:

laughingrolling on the floor LOL... ce tampenii frate

| RainDrop explică:

Gul, parca ai tiparit ca in biblie!hee hee
oricum, mersi de raspuns happy

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

CATEGORIC FALS!
In primul rand Fatwa sunt date de comisii speciale si nu de " un intelept musulman ".
Alta idee gresita ca Fatwa nu sunt obligatorii. Din momentul in care aflam ca s-a dat o noua fatwa trebuie sa o respectam. [ex: tocmai s-a dat o noua Fatwa care spune ca este interzisa folosirea Quranului ca ton de apel la telefon deoarece prin citirea Coranuui noi musulmanii il adoram pe Allah iar folosirea Quranului ca ton de apel nu are nici un sens din moment ce nu poate fi citit si sunt trunchiate surele selectandu-se doar anumite versete se pierde si sensul; alt exemplu de fatwa : fumatul este haram]? Seamana oare acestea cu ineptiile din ziar?
As dori sa precizez pentru cei crestini care nu stiu prea multe despre Islam ca acestea NU sunt Fatwa.
Acestea sunt lucruri jignitoare scrise din reavointa.
In primul rand la intrebarile la care avem deja raspuns clar in Coran NU SE DA FATWA!
Scrie clar fata de cine putem sta fara hijab si datoria noastra este sa urmam Coranul nu sa-l comentam.
Intr-adevar o femeie care a fost doica unui baietel, a carui mama nu l-a putut alapta, poate sta fata de el fara hijab.
Dar pornind de la asta si denaturand acest lucru, ajungand pana la a face afirmatii ca o femeie poate sa alapteze un barbat matur ...Subhan"Allah!
Ma intreb ce minte bolnava putea sa inventeze asa ceva!
De la astfel de oameni care inventeaza sa-si vanda ziarul, la ce sa te astepti?
Niciodata nu veti intalni o fatwa care sa incalce principiile Islamului!
O femeie nu are voie nici sa ia de mana un barbat strain darmite sa faca ceea ce scrie in acel articol care este un lucru haram si cand este vorba de sotul tau; asta una la mana!
Si... doi ei nu au voie sa stea singuri inchisi intr-un birou!
"Alaptarea unui adult pune capat problemei intilnirii private si nu interzice casatoria ulterioara dintre cei doi. " Un barbat nu se poate insura cu doica lui! [doica este cea carte l-a alaptat de mic nu colega de birou ]
Trei: Nici o Fatwa noua nu are voie sa le contrazica pe cele vechi!
Chestia cu pokemon arata cine este cel care a scris acest articol:
UN ignorant tembel cu cultura de desene animate!
Sa nu credeti insa ca aceste afirmatii vor fi lasate nepedepsite. Allah este grabnic la socoteala.
Acest om va fi intrebat in ziua judecatii de ce a facut afirmatii mincinoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba despre puterea pe care o au clericii musulmani. Ei dau interpretărilor proprii efect de lege, rescriu Coranul adăugând sau scoţând din text după bunul plac. Sunt şi faze hilare (din păcate pentru Coran ) ziarişti găsind adăugat în Coran îndemnul de ai ataca pe necredincioşi (inclusiv statul Israel ) cu tancuri şi chiar arme nucleare, asta într-o scriere de acum aproximativ o mie cinci sute de ani, în care nu ai voie să scoţi sau să adaugi nimic. Toată această putere de a manipula se datorează şi faptului că mulţi arabi sunt analfabeţi. Când sunt trimişi să se sinucidă practic, în acţiuni teroriste, au binecuvântarea clericilor şi promisiunea că după ce vor muri în cer vor avea un palat cu multe camere şi un grup de fete virgine care îi vor asigura desfătarea pentru eternitate. Din fericire nu toate statele arabe au această politică, şi nu toţi clericii musulmani sunt radicali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba despre puterea pe care o au clericii musulmani . Ei dau interpretărilor proprii efect de lege ,rescriu Coranul adăugând sau scoţând din text după bunul plac .Sunt şi faze hilare (din păcate pentru Coran ) ziarişti găsind adăugat în Coran îndemnul de ai ataca pe necredincioşi (inclusiv statul Israel ) cu tancuri şi chiar arme nucleare , asta într-o scriere de acum aproximativ o mie cinci sute de ani ,în care nu ai voie să scoţi sau să adaugi nimic .Toată această putere de a manipula se datorează şi faptului că mulţi arabi sunt analfabeţi .Când sunt trimişi să se sinucidă practic ,în acţiuni teroriste ,au binecuvântarea clericilor şi promisiunea că după ce vor muri în cer vor avea un palat cu multe camere şi un grup de fete virgine care îi vor asigura desfătarea pentru eternitate .Din fericire nu toate statele arabe au această politică ,şi nu toţi clericii musulmani sunt radicali .

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm