| Florinell23 a întrebat:

Cine mă poate lămuri și pe mine cum se calculează indemnizația pentru creșterea copilului și când intră în plată!
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2)Cuantumul indemnizaţiei lunare prevăzute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului. Cuantumul minim al indemnizaţiei lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2, 5 la valoarea indicatorului social de referinţă, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăşi valoarea de 8.500 lei."
In prezent ISR este de 500 lei asa ca indemnizatia minima este de 1.250 lei. Plata acesteia incepe cu data cand mama a terminat concediul de maternitate, citez:
"ART. 15.(1)Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
a)începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
b)începând cu data naşterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;"

| Florinell23 explică (pentru Ioandelasal):

Bun și dacă media celor 12 luni este 1.375, 85% din cei 1.375 este aproximativ 1.168. La suma asta se mai adaugă ceva sau se scade?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florinell23):

Se pare ca n-ai citit atent raspunsul, prevederea legala este foarte clara in sensul ca minimul indemnizatiei este de 1.250 lei, asa ca atat se va primi, chiar daca din calcul rezulta mai putin.