| gabi_pascu a întrebat:

Cine o sa guverneze dupa alegerile de la sfarsitul lunii noiembrie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fata votului, un prost este egal cu un destept.

Dar doi prosti nu sunt egali cu doi destepti, pentru ca din doi
destepti, unul n-o sa vina la vot, fiindca i se pare ca totul e lipsit
de sens.

Trei prosti nu fac nici atat cat trei destepti, pentru ca din trei
destepti, unul are probleme existentiale si nu vine la vot, iar altul e
sigur ca o sa iasa tot aia si n-are sens sa se mai duca.

Patru prosti contra patru destepti? Exclus: din patru destepti, unul
n-are Mercedes si i se pare ca n-o sa se schimbe nimic, altul stie el
cine o sa iasa, iar al treilea prefera sa adoarma la un film bun de
cinemateca.

Rahat, asta e democratia: 100 de destepti n-or sa faca niciodata cat un
singur prost care voteaza!

10 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

PDL sigur. Cu cine mai ramane de vazut

carla
| carla a răspuns:

Oricare dintre ei vor iesi, tot la fel se vor comporta.

| wizard_cristi a răspuns:

Vom afla dupa 30 noiembrie. In acest moment nu putem stii pentru ca negocierile se fac dupa ce vom afla cine a castigat. Totusi, variantele cele mai probabile sunt ori PNL - PD-L, ori PNL- PSD ori PSD- PD-L. Du-te la vot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PDL + PNL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PD-L

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca PDL si daca nu poate singur, cu PNL, dupa ce pnl-istii adevarati, fac curatenie in partid si ii zvantura pe tariceanu si echipa lui. Ar fi ideal pentru. Romania sa fie o uniune de dreapta. Daca iar vine PSD...VAI MAMA NOASTRA. la vot cu totii!

| pepino a răspuns:

Tot unii pusi pe capatuiala care se prefac ca ar vrea sa faca ceva pentru tara. In realitate abia asteapta sa-si umple cat mai repede buzunarele, caci legislatura nu tine cat ar vrea ei. Asa a fost de cand lumea si asa va fi mereu.

| Ciprian-ghinescu a răspuns:

Depinde de cine castiga alegerile sau mai exact cine cu cine face alianta.

| Eugen a răspuns:

Niciun partid nu va lua 50% din Parlament pentru a guverna de unul singur (cum nu s-a intamplat nicio data pana acum). Asa ca e posibil sa vedem tot felul de aliante. PD-L cu PNL, PD-L cu PSD, PNL cu PSD, PC cu oricare dintre cei trei si UDMR sigur cu alianta care o sa guverneze.

| miha4 a răspuns:

Teoretic, fiecare partid si-a lansat deja candidatii la functia de prim-ministru, PD-L, Teodor Stolojan, PNL Calin Popescu Tariceanu, PSD-PC Mircea Geoana iar PRM-ul nu are candidat.