| Callmebaby a întrebat:

Cine poate sa imi explice in mare ce sunt drepturile de autor si ce restrictii impun?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dreptul de autor este dreptul autorului (sau mostenitorilor lui) de a folosi titlul de autor asupra unei creatii artistice sau intelectuale.
Doar cu acordul autorului se pot folosi /comercializa acele creatii, iar iar din fiecare utilizare autorului ii revine o cota din pretul de folosire /vanzare.

| DeyCj a răspuns:

Drepturile de autor se referă la proprietatea intelectuală a unei opere indiferent de forma ei.Că e carte, articol de ziar, că e vlog, că e clip video, că e melodie, etc; dacă acestea sunt creații originale ale unei persoane, acestea se supun legii dreptului de autor, adică persoana ce le-a creat devine autorul lor.Desigur autorul materialelor indiferent de forma lor răspunde moral, penal și material pentru acele creații.
Ca restricții singura restricție este că constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare republicarea sub orice formă a unui astfel de material indiferent de forma lui, fără acordul direct al autorului materialului/materialelor respective.

| PetruM a răspuns:

Discuția este lungă, este vorba despre proprietate intelectuală asupra mărcii, invenției sau inovației, sau proprietate depturilor de autor asupra uneii creații literare, muzicale sau artistice. Concret, dacă ai scris o carte și o publici primești bani un procent din vânzări ca drept de autor și nicio editură nu o poate publica fără acordul tău.