| calubalan a întrebat:

Coruptia: cea mai mare afacere din România. Fals sau Adevarat? http://bit.ly/tHyV2D

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Excelent studiu. Felicitări pentru postare!
După mine Fiscul American este una din soluţii, prin colaborare, instruirea agenţilor fiscali etc.
Acolo statul te urmăreşte pentru 7 dolari toată viaţa şi pentru o evaziune de aceeaşi sumă poţi face puşcărie. Cunoscutul Al Capone tocmai de Fisc a fost acuzat şi închis poliţia nefăcând nimic în sensul vreunui act de acuzare pentru crime şa. tocmai datorită corupţiei masive din rândul acesteia.
Justiţia e al doilea punct ce trebuie rezolvat, iar aici, după mine ar trebui făcută următoarea mişcare : procesele legate de acte de corupţie majoră să fie considerate atentat la siguranţa naţională şi judecate de procurori militari.
Serviciul secret să se poată implica direct în aceste cazuri.
Averile ce se dovedesc ilicite să fie confiscate.
Bineînţeles că mai scriu şi schiţe SF, aşa că te rog să o consideri răspunsul meu ca atare.

2 răspunsuri:
| calubalan explică:

Si atat? doar un roman are ceva de spus in ceva?
s-a ajuns pana acolo incat fiecare traieste si vede lucrurile individual! suntem o tara/societate sfaramata fara viziune si vizionari! nu avem nici o sansa sa ne ridicam si sa devemin mai puternici, mai prosperi cu astfel de atitudine!

| YumiSukinanda a răspuns:

Adevarat.