| cotidianulro a întrebat:

Ce experiente referitoare la coruptia din Romania ati avut?

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

Da, acum doi ai cand ma intorceam in Romania, m-au oprit la vama zicandu-mi ca imi expirase permisul de stat afara, si nu ma lasau sa intru in tara. Pai sa vedem: daca era ilegal sa fiu in afara Romaniei de ce nu ma lasau sa intru? s-a rezolvat totul cu 50 de euro. Si cand am iesit prima data din Romania acelasi lucru, nu aveam nici un tip de acte, dar paaportul, soferul a platit ceva(nu stiu cat deoarece totul era inclus in pretul transportului 350 euro). Restul la ordinea zilei, medici, profesori politisti, etc.

22 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Incepind de la postasita care aduce abonamentul la ziar pina la vames, toata gama, de la cel cu tita in gura pina la cel cu barba sura in tara noastra coruptie la greu...

daniela
| daniela a răspuns:

Pai ia sa vedem... de la polististii care au luat spaga ca sa nu-i dea sotului acum vreo 8 ani o amenda pentru ca nu a oprit roata la o trecere de cale ferata (doar a franat si s-a uitat ca nu vine trenul), la medicii care l-au operat pe tata (aici de ce sa nu recunosc nu au cerut am dat noi ca asa se face...), la invatatoarea copilului (pentru ca dadeau toti) si multe multe altele...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da unde nu? Neretoric!

auran
| auran a răspuns:

Spaga peste tot, nimic nu este gratishee hee

| Diav0la a răspuns:

Iooi .am sa o spun pe cea care m-a deranjat cel mai mult. Eram internata cu beietelul la Spitalul de Pediatrie Pitesti -Arges la "stimatul" (NU) domn doctor Iosifescu de la etajul 5. Cum nu am contribuit la sporirea produsului intern brut al buzunarului dumisale, vizita de dimineata din salon m-a sarit. Cu o zi in urma imi spusese "Draga, copilul tau e foarte grav bolnav! Sa vi la cabinet sa stam de vorba! ".Am mers, speriata, cu inima cat un purice gandindu-ma la ce e mai rau. Alexandru era la perfuzii cu febra mare. .am dat fuga la cabinet. " Draga, trebuie neaparat sa ii cumprei un medicament sa ii dai din 6 in 6 ore pe care noi nu il avem, altfel starea copilului se va inrautati! Si vezi ca trebuie sa platesti si tu ceva aici ...intelegi ...nu? " Am intrebat care era medicamentul miraculos ce trebuia cumparat ...si ghici ce? Era vorba despre "Panadol" laughing ...solutie de paracetamol. M-a confundat cu ceva habarnista care nu stie nimic si care mai ales nu isi cunoaste drepturile. Imediat am cerut ca Alexandru sa fie tratat de alt medic, iar in legatura cu "plata" i-am spus stimatului medic sa fie fericit ca nu ii depun plangere!

| Shery a răspuns:

Mie ce mi se pare cel mai aiurea e ca daca vrei sa te faci avocat trebuie' sa faci practica pe langa un avocat plin. si ca sa te lase ala sa faci practica, dupa ce ca lucrezi pentru el ca sclavu, trebuie' sa il platesti tu pe el straight face

| string a răspuns:

Ciudatenia saptamanii: am intalnit o firma de consultanta pentru proiecte cu bani europeni care NU ia si nu da spaga! Dar are si dosarele abrobate.

Coruptia care o sa ne doara maine mai tare ca azi: de la presedinte in jos ( nu doar garnitura de acum) au bagat Romania intr-o mare belea - organismele modificate genetic. Ai nostri au fost usor de cumparat ( dupa cum se murmura pe diverse culoare, cele mai ieftine guverne, cel mai ieftin lobby ca sa obtina ceea ce au vrut). Cu Austria, Franta, grecia, polonia. nu le-a mers! POlonezii chiar au avut o idee faina: daca UE ii obliga sa deschida piata pentru OMG-uri, atunci polonezii, RESPECTAND decizia CEJ, vor face publice toate locatiile si numele fermierilor care cultiva OMG-uri. Icon cu ranjet. abia astept!

| greg a răspuns:

A dat mama la spital o suma mare pentru mine atunci cand aveam 13 ani si m-am operat la inima, spitalul Fundeni.Nu zic ca doctorul nu-si merita banii, dar daca unul n-are se schimba cu ceva datele? Intradevar doctorii merita salarii mariwinking dar nu spaga pentru ca sunt persoane care nu pot da si din cauza asta doctorul isi poate schimba comportamentul.

| Brotacelu a răspuns:

Poi incepand din spital unde toata lumea stie cum e, invatamant si soferie... n dau detalii ca stii cum e

| dreamerlainen a răspuns:

Intalnesti coruptia in Romania la tot pasul. Cel mai larg e raspandita in sistemul medical, dar cele mai grave efecte sunt cele pe care le lasa coruptia din invatamant. Sa ne gandim doar la examenul de bacalaureat, care in ziua de astazi este doar o cacealma - s-a ajuns atat de departe incat supraveghetotii fac cheta in salile de examinare, pentru a-i lasa pe elevi sa copieze.

| Brigitta a răspuns:

N-am dat niciodata, nu pot, mi rusine.
Dar o perioada din viata mea nu o voi uita niciodata.
Dupa bac am dat examen de admitere la Academia de Politie ( traditia de familie mi-o cerea).
In prima zi, inscrierile, afara 40 grade, noi statea in fata portii ca vitele asteptam sa intram in curte cate 20-30 persoane, unii lesinau de caldura, altii intrau ca sa-si aleaga camerele care le vor din octombrie.
Alta zi, proba fizica, picau prietenii mei care faceau sport de performanta din clasa a 5a si treceau tiganii si smecherii grasi care imi ajungeau pana la umar ( aveam si limita de inaltime, eu o intrec cu 2 cm) si sareau aiurea si aruncau aiurea mingile, strigator la cer etc etc. Dar au trecut.
OK, sa ziceam ca astea mi se pareau mie, dar la examen? Stateam langa un fiu de bulibasa, avea foaia cu raspunsurile, se lauda ca a platit 10.000euro pentru loc. Asa am aflat si eu cat costa un loc. Si supraveghetorii SUPER NESIMTITI se faceau ca nu vad. Dar ii atentionau pe toti ceilalti si ii amenintau ca ii da afara. A fost injositor. De aceea nu am copiat de la colegul meu „copilu de aur„. M-am scarbit.
Asta ii apogeu pentru mine.
In rest bani la doctori, profesori universitari ii super normal.
De fapt spaga ii ca la ea acasa la noi.

| zamfira a răspuns:

Pe cand stateam in camin, administratora dorea sa imi vanda locul. Si desi aveam cerere aprobata de rectorul din Poli (adica de doamna Ministru Ecaterina Andronescu, mai nou cunoscuta si sub numele de Andronina Ecaterescu big grin) administratora din Regie, ma tot purta pe drumuri, ma punea sa astept pe la usi si faze. In fine, ma ducea de nas pentru ca eu sa renunt si ea sa imi vanda locul.Pana la urma, au venit niste jurnalisti sa faca nu stiu ce reportaj fix in perioada cazarilor si probabil ca de frica sa nu iasa scandal, a renuntat sa ma mai chinuiasca si mi-a acceptat cazarea.

| ciupy a răspuns:

Am doar 14 si deja era sa mi se faca dosar penal... si eu nici macar nu sunt vinovat...

| bobocandrei a răspuns:

La examenul pentru obtinerea permisului de conducere.

| aurelian07 a răspuns:

Pai
la militie am dat in ultimii doi ani in jurul a 1000 RON(dar stiti cum e, eram vinovat asa ca atunci cand e bine pentru noi nu prea zicem nimica)
la doctor am dat ceva banuti ca m-am operat de fisura de menisc, sa fiu sigur ca nu ma omoara, pentru ca atunci cand eram clasa a 10 a maica-mea a dat spaga dupa ce m-am operat de apendicita si era sa mor ca am facut peritonita(deci si spaga asta a fost OK ca mai traiesc si scriu aici)
la examene in facultate
ca tot omul
happy
cel mai tare ma scarbeste ca trebuie sa dau spaga la doctori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e sondaj? nu mise pare corect, nu ai lasati si pe saracii politisti, procuroei, parlamentari sa se apere? saracii...sad fiecare dintre noi are in el dorinta de a distruge pe cel de langa el, ne chinuim sa ascundem unele lucruri mizerabile dar degeaba, daca ai sa ajungi parlamentar, preot, etc...vei face tot posibilul sa te realizezi financiar calcand in picioare copii, batrani, iar ca experiente nu stiu la ce te referi! romania inseamna coruptie, de la locul de munca pana la locul unde te inchini...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce nivel?
ca e prea mult de scris si nu am chef

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E rusinos, e mizer, e stupid dar e real.Sunt user pe acest site dar vreau sa postez ca anonim.
Cea mai mare coruptie e in politie dar nu politist cetateanul de rand ca aia e mica Sef- subordonat acolo e cea mai mare coruptie.
Daca nu ii dai sefului nu primesti nimic, nimic, nimic!
Rusine sa va fie gusatilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste tot ma lovesc de asa ceva.de cand ies pe usa pana vin inapoi acasa, si aici sunt intrebat cu o ridicare de spranceana, undes banii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pampalau de doctor nici nu s-a uitat la mine.Stiu ca e foame de bani, dar chiar asa!:O
Venisem cu o problema la deget si mi-a zis :"N-am ce sa fac, veniti maine la operatie", nervoasa m-am dus la alt spital, unde o doctorita draguta i s-a facut mila de mine si s-a uitat la ce aveam.
Operatie de unde mah? Ca m-a tratat cu niste betadina si bandaj!
Mi-e scarba de pleaba acestei societati care moare de foame si ignora un om la ananghie!
Dar bine ca mai exista si oameni cu mila precum doctorita aia, care nu e flamanda de bani.

| lbtc a răspuns:

Cu ceva ani in urma am facut un centru de recuperare neuromotorie si intretinere fizica, ideea era sa ne inscriem la casa de asigurari de sanatate - din pacate si directorul vroia "ceva "...acel ceva de care stim cu totii...bani inventia oamenilor...pacat ca eu eram f entuziasmat si intre timp as fi recuperat o gramada de oameni...

| lidia_3333 a răspuns:

LA DOCTORI DA-I DA-I si iar da-i.cati n-au murit ca n-a avut cine sa le bage spaga in buzunar? Spitalul din Bacau e o macelarie nu se uita la tine pur si simplu, sunt niste nesimtiti ca mizeaza pe frica omului, demnitatea saracului cinstit e calcata in picioare, fiare fara suflet sunt.