| Rienmedire a întrebat:

Cotizez mai putin la pensie daca am carte de munca cu jumatate de norma? Dau funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contributia la CAS este in functie de salariul pe care il obtii, daca este jumatate din cel cu norma intreaga atunci si contributia este la jumatate.
P.S. Carnet de munca nu mai exista de multi ani, in prezent exista doar contract individual de munca, inregistrat in Revisal la ITM si la angajator.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la casa de pensii si intreaba i pe ei.

| Mosotti a răspuns:

Normal, cotizezi 25 % din salariu brut, este normal ca daca ai jumate de normal, o sa platesti 25 % din salariu brut pe care-l ai, adica mai mic decat un sal pe full normal.

Deci daca ai 2000 lei brut la juma de normal, o sa dai 500 lei la pensie, daca ai full normal si aveai 4000 lei brut, dadeai 1000 la pensie.

Deci e f simplu ca vei plati jumatate fata de cat ai fi platit la full norma cu sal brut dublu.

| Catrice a răspuns:

Logic.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pensia nu depinde, de cat salariu iei, ci de cat cotizezi, poti sa nu ai nici un venit dar sa cotizezi
oricum, daca nu cotizezi separat ci doar ce se duce din salariu, atunci... EVIDENT!