Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cred ca pot posta ceva ce mi se pare serios la o categorie serioasa.
Am citit pagina asta de pe softpedia si am avut un gust amar, insuportabil, ca un vaccin administrat pe cale orala, ca tot va veni vorba de medicamente.

http://goo.gl/lUZX3Y

E mai veche postarea, insa de actualitate.
Intr-o tara condamnata, un fel de Africa a Europei, ce sansa poate avea un bolnav (psihic in acest caz) sa se intoarca acasa fara inca o boala? Ca de vindecat nici nu se pune problema.
Scenariul prezentat inca de la inceputul topicului pare desprins dintr-un lagar de concentrare, al indiferentei, sau dintr-o inchisoare de maxima siguranta.

Daca tot ne plangem de diverse, ma intreb ce solutii s-ar putea gasi? Cat timp sistemul omoara pentru bani niste oameni batuti de soarta, cat timp tu esti cel care nu are dreptate automat daca vrei sa iti faci dreptate, cand nimeni pare sa nu te sustina, ce ati face?
Consider ca sistemul sanitar este deosebit de important si ca i se acorda o importanta infima, ganditi-va ca se poate ivi o problema de orice fel (daca e de ordinul psihiatriei, te-ai ars) ce ati face? Nu toti au bani de strainatate si de medicamente...

Care ar fi solutia ca interesele sa fie redistribuite de Ăi de sus?
Chiar e nevoie de fabrici de iluzii la fiecare colt de strada? Chiar atat de saraci sunt cei de la putere, ca iau ce se cuvine poporului ca sa isi umple ei buzunarele?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este aceeaşi treabă ca şi cu educaţie (şi multe altele care nu merg bine în ţara noastră). Banii se duc oriunde, mai puţin unde sunt necesari. Priorităţile guvernului sunt greşite, iar poporul este călcat în picioare şi ignorat, deci ne-ar trebui un guvern nou cu priorităţi sănătoase şi puţin bun simţ şi consideraţie pentru oameni...şi un Cuza, neapărat un Cuza!

http://www.tpu.ro/......din-acest/

https://www.facebook.com/OFCR.Romania

assiris
| assiris a răspuns:

Trebuie să înțelegi că "săracii de la putere" au un singur scop: să ia de la oricine cât mai mult. Vinovați?!?!? Suntem noi cei ce le-am deschis poarta spre putere dar nu pentru că le-am deschis-o ci pentru că îi lăsăm 4 ani (din viața noastră!) să se lăfăie acolo unde i-am trimis. Dacă fiecare ar gândi... și ar lua decizii în funcție de ce este bine și ce nu... dar din nefericire fiecare gândește cum aude la Tv sau la piață. Avem viața pe care o avem și ne-o merităm.

| anonim_4396 explică (pentru assiris):

Tehnologia s-a intors impotriva lor. A lor, eu gandesc dupa mine si nu am deschis televizorul de mai bine de un an. Insa... suntem influentati de majoritate.

assiris
| assiris a răspuns:

De ce să ne influiențeze majoritatea? Oare noi nu suntem în stare să gândim?

| anonim_4396 explică (pentru assiris):

Oh... intra pe articolul respectiv.

assiris
| assiris a răspuns:

Am intrat, am citit. Așa este dar noi cei care nu am ajuns pe acolo, ce facem?

| anonim_4396 explică (pentru assiris):

Adica eu nu am ajuns in sectia inchisa. Cat ai pana-n 18 ani, e totul bine, dar apoi, e mult mai rau, ca isi pierd omenia de tot.

assiris
| assiris a răspuns:

Ești tânără fată dragă, dacă ai ști cum a fost pe timpul comuniștilor... Mai rău ca pe timpul inchiziției. Daca medicina mai repară câte ceva din om e bine dar când se strică memoria e mai greu. Cu toată știința lor, încă presupun ce e în capul unui om și atunci ca să nu fie acuzați că nu se pricep, încearcă. De cele mai multe ori, reușesc să facă mai mult rău. Dar tu ce ai pățit - concret?

| anonim_4396 explică (pentru assiris):

Pentru mine, e totuna, mi-e imposibil sa fac diferenta intre o inchisoare cu risc maxim si un spital unde te duci sa te tratezi.
Sunt medici, asistenti si infirmieri care isi risca viata facandu-si meseria in locul ala, iar unii chiar si-o fac, in timp ce altii recurg la bataie, devenind lipsiti de orice forma de empatie.

Nimic! Din fericire, absolut nimic. In rest... chestii personale.

| oprescudorin11 a răspuns:

Singura ti-ai dat raspunsul.Nu ca e o fabrica de iluzii, cum ziceai tu. Este o mafie alba! Asa se numeste.Sistemul de sanatate pe care-l invocai. Un sistem sanitar nu trebuie sa se supuna sistemului global.De care ziceai:psihiatria se foloseste din vremuri stravechi pentru reprimare.
Un exemplu:un om nu mai suporta un sistem---e nebun.De ce? pentru ca starea 'normalitatii ' e decisa prin vot!
Era un psihiatru specializat pe psihologie sociala. A pus o intrebare, intr-o carte groasa, pe care am citit-o.
'EXISTA INDIVIZI BOLNAVI PSIHIC SAU SOCIETATEA E BOLNAVA?"
Incearca sigura sa-ti raspunzi!
Sistemul ' nu va condamna niciodata o societate, doar indivizii.
Pe de alta parte, cata vreme fabricile de medicamente prescriu pe spaga doctorilor ce sa prescrie, sistemul devine daunator.Toti vor trai bine, mana-n mana, pacientii nu au nici o sansa!
Deci, de data asta iti dau dreptate si la ultima fraza.Da.

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Sunt anumite criterii dupa care se evolueaza un bolnav (asta in cazul ideal).
Se numesc DSM IV.
http://www.scribd.com/......or-Mentale
Poti sa ai doar niste simptome, nu sa ai tulburarea aceea cu totul. Doar superficialii te vor condamna ca „nebun" pentru ca nu esti ca ei. Un medic cunoscator va intelege ca e o diferenta intre perceptia gresita a realitatii doar din nestiinta si nu pentru ca e un dezechilibru psihic.
Tulburarile somatice/cognitive, din sfera asta, sunt complexe si personalizate, nu se reduc la dementa si schizofrenie cum cred multe persoane, nu toate ii afecteaza si pe ceilalti cat pe individ in parte, cele mai multe nici nu au legatura cu coeficientul de inteligenta. Exista persoane de succes care au multe suferinte de acest fel in privat, ascunse pana la un punct... sau nu.

Asta la modul ideal.

Am vazut pe acea pagina de softpedia povestea unui politist, Ionut Bratu, batut si sedat, internat la spitalul de psihiatrie. Acolo e clar ca este vorba de un interes. Mafie alba, precum ai denumit-o. Nu are nicio treaba cu psihiatria cat cu rautatea si egoismul celor de sus.

Sper ca te-am lamurit.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-as lua dupa pareri.De pe internet. Nu sunt de meserie deci nu-mi poate nimeni imputa malpraxis. Am Citit doar mult pe aceasta tema. Pot sa-ti mai accentuez ca nu orice doctor si stie ce face. O observatie personala!
Am avut multi doctori in familie, comertul cu sanatatea nu era pe vremea aia asa dezvoltat, o industrie, ca acum.
Nu aveau incotro, trebuiau sa fie buni de-adevaratelea, altfel ieseau din sistemul, mai bland de atunci, in care nu aparatul dicta diagnosticul ca acum, impus de legi nemiloase.
Pe atunci se trata bolnavul si nu boala.
Care e lipita de om.
Bolile psihice sunt catalogate in doua mari increngaturi:
1. Psihoze
2.Nevroze
Definite mai bine in Vademecum in psihologie.
Psihozele sunt evidente, nevrozele par sa fie niste psihoze atenuate, ascunse.
Vindecarea se face, ai sa vezi, acolo, in moduri standardizate, care mi se par crime, sa aplici acelasi tratamentul la mai multi bolnavi, si individualizate, in functie, deci de situatia respectivului.
Dar acum se lucreaza standardizat. Deci nu sunt sanse reale!
cu respect
dorin
Precizez ca nu sunt de meserie, doar am lucrat in sistem si am observat, cat m-a dus mintea.
Deci a fost doar o conversatie, cred ca se incadreaza.
Personal, sa stiu ca mor, nu m-as duce la vreun medic ciborgizat din ziua de azi!

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Dupa cum am spus, bolile mintale sunt foarte complicate si complexe si iti trebuie niste studii si sustinere ca sa iti permiti sa faci pe cineva „nebun". Mai ales sa stii ce inseamna „nebun" ca, dupa judecata multora, si a fi depresiv inseamna tot o nebunie.
Eu vorbeam de modul ideal, ca nu prea isi da nimeni interesul in Romania nu ar trebui sa mire pe nimeni, aia nu e treaba facuta corect. Medicamentele au doar un rol auxiliar, iar consilierea si tratamentul celor din mediul pacientului fata de acesta il au pe cel prioritar. Observ ca sunt psihiatri care merg pe principiul: il indopam cu medicamente, il sedam si il facem lipsit de orice putere pentru a nu face rau celor din jur pana la moarte. Pentru mine e evident ca e mai mult de munca pentru a pune un diagnostic, pentru a identifica o problema care duce la reactiile ce au adus persoana respectiva intr-o clinica specializata si nu pentru a neutraliza orice urma de a trai. Prescrii medicamente si-l transformi in zombi.
Nici sa o dai chiar in paranoia nu e bine (nu vorbesc de tine), cum ca niciun doctor nu e bun si doar tu stii ce e benefic. Ar fi o jignire pentru cei care chiar isi dau interesul...

| EarsOfAFox a răspuns:

Nu suport scrisul de acolo. La al 23-lea rând am renunțat. Îmi e cam dificil să continui. Totuși, care e întrebarea ta de fapt? Ce căutai tu pe pagina aia? smug

| Marius511 a răspuns:

Zi si mie cum faci sa pui o intrebare recomandata?