| Anonima2023 a întrebat:

Credeți ca as putea sa câștig un proces sa bag o persoana in pușcărie si sa o dau in judecata având in vedere ca persoana are cazierul pătat si am martor? Nu pot sa va spun despre ce este vorba. Este pedofil. De aici deduceți singuri. Are cazier pentru pornografie (aici nu am fost implicata nu am fost pusa pe net).

33 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este vorba de o fapta penala a respectivului tu nu poti sa-l actinezi in judecata si sa castigi procesul, poti doar sa faci un denunt penal, de restul se vor ocupa organele de cercetare penala si instanta de judecata, daca procurorul decide sa-l trimita in judecata.
Doar daca este vorba de un proces civil si tu esti reclamanta poti avea sansa de castig, daca ai dreptate si ai probe.

| Anonima2023 explică (pentru Ioandelasal):

Este vorba de o fapta penala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonima2023):

Atunci, asa cum ti-am spus, tu poti face doar denunt penal, daca nu are legatura cu tine sau plangere penala, daca tu esti victima acelei fapte.

| Anonima2023 explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt victima.Am martor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonima2023):

Puteai spune asta de la inceput.
In acest caz depune o plangere penala la politie localitatii de domiciliu sau la Parchetul de pe langa judecatoria in circumscriptia careia ai domiciliul.
Nu spui despre ce infractiune este vorba si nici fapta a carei victima ai fost, ca sa-mi dau seama la ce infractiune poate fi incadrata.
Te informez ca unele infractiuni se cerceteaza la plangerea prealabila a victimei si aceasta trebuie facuta in maximum 3 luni de la data faptei, daca nu o faci in aceasta perioada plangerea nu va mai fi luata in considerare.

| Anonima2023 explică (pentru Ioandelasal):

Au trecut 9 ani de atunci.Mai pot face ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima2023):

Depinde ce ti-a făcut. Sa zicem ca ai putea. Mai departe ce? Procese? Să umbli in fiecare zi din colo pana colo și mai apoi își găsește avocat bun si scapă ușor?

| Anonima2023 explică (pentru anonim_4396):

Nu are cum sa scape pentru ca are cazierul pătat si am martor.Nu înțelegi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima2023):

Nu am zis ca scapă, am zis doar ca poate sa scape ușor. Cu un ordin de protectie, o amendă penală, totul depinde de absolut fapta pe care a săvârșit-o si circumstanțele. Dar raspunsul lui Ioandelasal te-a lămurit prin textul de fond. Dacă te-a lovit spre exemplu, ai nevoie (dar nu obligatoriu) de certificat medico-legal, plângere penală înregistrată la poliție și martori.

| Anonima2023 explică (pentru anonim_4396):

E mai grav. Nu pot să-ți spun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima2023):

Atunci trimite mesaj și poate te pot ajuta cu un sfat dacă știu sau pot întreba un jurist pentru tine. N-am nevoie de detalii.

| Anonima2023 explică (pentru anonim_4396):

Sunt junior.Nu pot.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonima2023):

Depinde de infractiune, respectiv daca n-a intervenit prescriptia raspunderii penale.
Perioada dupa care intervine prescriptia este in functie de pedeapsa prevazuta pentru respectiva infractiune.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonima2023):

Pai si 9 ani ce ai facut? Poate sa gandeasca politia ca nu ar fi asa daca pana acum nu ai facut nimic.
Depinde, tu fa plangere penala si vezi, incearca totusi.

Bula
| Bula a răspuns:

Doar poti depune plangere /sesizare penala (la parchet sau la politie).
Probele detinute sau cunoscute de tine le mentionezi in plangere, iar la nevoie se vor lua in considerare, daca sunt concludente.

| Mosotti a răspuns (pentru Bula):

Ce probe concrete are? Un martor care poate zice orice, si dupa 9 ani!
La viol se pune luand si lichid seminal ca sa se vada ca ala este violatorul.
Nu stiu daca are sanse dar sa incerce totusi.

| Simpatic a răspuns:

Sa aiba legatura cu intrebarea ta de aici? https://www.tpu.ro/......rsatie-si/

Daca e vorba de amenintari/santaj de genul asta, adica "da-mi poze nud altfel pun discutia nu stiu unde", nu e vorba de nimic altceva decat in cel mai rau caz de o amenda, nicidecum sa bagi pe cineva in puscarie, pentru ca aceasta fapta nu prezinta gravitate, gravitatea intervenea cand avea acele poze si le punea fara acordul tau pe net! Tu fiind majora asa cum ne-ai spus cu alta ocazie!
Odata ce nu are numele tau, poze cu tine, nu ti-a facut niciun rau, totodata tu ai scris ca i-ai zis acestuia nu stiu ce prostii, indiferent ce a fost el in trecut, pedofil, violator sau orice altceva, legea nu-l incrimineaza pentru ce a facut ci pentru ce face!

Daca e vorba despre alta speta, cu siguranta te poti adresa politiei in primul rand, te vor sfatui ei ce cale este de urmat!

| Anonima2023 explică (pentru Simpatic):

Nu e vorba despre asta. Sunt conștientă de faptul ca daca i-aș da cuiva poze nud ar salva pozele si m-ar face vedeta. Deci nu este vorba nici despre șantaj nici despre nuduri. Dar iti multumesc oricum.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonima2023):

Ok, te poti adresa oricand politiei sau parchetului, daca ai probe!

| Violleta2022 a răspuns:

Pai daca nu ai fost implicata, tu nu ai ce sa castigi, ca nu-l poti acuza de nimic.

| Anonima2023 explică (pentru Violleta2022):

Sunt implicata ca victima.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să faci un denunț dacă ai dovezi. Procurorul și judecătorul decid.

| Mosotti a răspuns:

Si de unde stie justitia ca matorul nu minte? Si nu stiu daca ajunge doar um martor.
Ca ala poate zice orice. Asa ce facem, bagam la puscarie pe oricine cum vrem chiar daca nu a facut fapta.

Trebuie probe concrete de necontestat. Martorii pot sa-si schimbe versiunea oricand.
Nu conteaza ca are cazier, e o bila neagra, dar fara dovezi concrete nu prea merge.

Trebuie filmari sau audio (desi nici nu stiu daca audio e proba in instanta), lichid seminal in vulva care sa se arate ca e de la tine sau de la cel agresat sau sexat cu accept, si asa mai departe.
Ca si la viol, desi si e viol considerat daca minorul are sub 16 ani si diferenta de varsta este de la 5 ani in sus.

| dullcat a răspuns:

As vrea sa castigi, dar legile din Romania sunt facute in favoarea pedofililor, din pacate...Chiar si asa, succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl arzi pe iubit? laughing

| Anonima2023 explică (pentru anonim_4396):

Nu e iubitul meu.Nu am avut niciodată iubit.

| trophin a răspuns:

Nu esti credibila. acuzatia se poate intoarce impotriva ta

| Anonima2023 explică (pentru trophin):

Cum sa nu fiu credibila? Daca el are cazierul pătat iar eu am martor? Martorul o sa ii zică judecătorului aceleași declarații ca ale mele ca doar nu am niciun motiv sa inventez sau sa mint. Daca as minți o sa ma aleg cu dosar penal pentru mărturie mincinoasa.Nu ma risc si cu atât nu ma leg pentru el.

| Anonima2023 explică (pentru trophin):

De aceea se zice jurământul ala nu? Si iti dai repede când o persoana minte. Vezi ca nu se pupa declarațiile.

| trophin a răspuns (pentru Anonima2023):

Nu am chef sa dau explicatii... poate pe la ora 3-4

| Ilovedinero a răspuns:

Dapppp, gandeste-te ca la un proces te dezavantajeaza si faptul ca ai amenzi si etc, sunr multe chestii care te dezavantajeaza enorm de mult iar daca sunt mai multe victime n-ai cum sa nu castigi

| pufulescu0o a răspuns:

Nu conteaza ca este pedofil sau ii plac bunicutele. Cata vreme nu spui despre ce acuzatie este vorba nimeni de aici nu te poate lamuri! Daca vrei sa auzi un raspuns clar du-te la un avocat de incredere si expune problema.
Eu cam banuiesc de ce vrei sa il acuzi, sa stii ca actul sexual cu o minora, sau chiar cu o persoana majora, este greu de dovedit dupa atatia ani.
Daca vrei doar sa ii faci şicane si sa il tarasti prin tribunale, asta da, merge fara probleme. Dar condamnare nu prea cred!