| Anonima2023 a întrebat:

Buna. Am făcut o prostie. Am avut o conversație mai nepotrivita cu o persoana pe snap, a făcut screenshot la conversație si mi-a spus ca daca nu ii dau nuduri ma va posta pe Instagram. L-am refuzat deci nu i-am dat nuduri.Pe snap nu e numele meu real, este porecla si nu are instagramul meu. Ce credeți ca mi se va întâmpla?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai rau ar fi daca i-ai trimite si nuduri.
Inclin sa cred ca ai fi facut-o, din moment ce intrebi aici.

Bula
| Bula a răspuns:

Trimite-i un nud: degetul mijlociu de la mana.
Este un semn inteles de aproape toata lumea. big grin

| sweetys a răspuns:

Daca ii dadeai nuduri, erau sanse mai mari sa ajungi pe net. Dar totusi daca continua cu santajul, vorbeste cu un adult( parinti, bunici, profesori) si/sau mergi la politie.

| sierra1 a răspuns:

Tu faci pe naiva sau chiar ești... deși eu nu cred basmul ăsta

https://www.tpu.ro/......-si-80-de/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu cedezi la șantaj. Apel la poliție.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu i trimiti nimic il blochezi si gata lasa l sa vorbeasca singur, oricum nu are datele tale reale adresa din buletin numar de telefon si nume real, sigur nici el nu are numele adevarat pe snap, degeaba faci plîngere la politie daca tu nu i sti numele real, daca era o persoana cunoscută care te urmărea si stia unde stai da atunci faceai plîngere la politie dar altfel nu pentru ca el isi poate schimba oricînd datele contului poza de profil si gaseste l.Tu ce varsta ai?

| mihai69 a răspuns:

Absolut nimic; dar tu poți face plângere penală pentru șantaj.

| dullcat a răspuns:

Nu se va intampla nimic. Poti oricand sa iti schimbi numele pe Instagram si sa pui alta poze, iar daca te acuza sa spui ca e fals.

Nu trimite niciodata nuduri pe internet, nimanui! Si daca conversatia nepotrivita e sex talk, din nou, mai bine sa nu mai faci asa cu oricine.

| johnnny123 a răspuns:

Nu ți se va întâmpla nimic, ce să ți se întâmple?

Eventual faci și tu un screenshot cu amenințarea lui și îl anunți că șantajul se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani.

"Art. 207. - Șantajul
Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia"

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Nimic. Daca-i roman mergi la Politie. Se poate sti exact cine-i la capatul celalalt al...ip-ului.

Răspuns utilizator avertizat
| VelicanEmilia a răspuns:

Nu-ti mai face atatea griji din cauza unui disperat de pasarica. Daca exista "block" si la aplicatia asta, blochează-l si da-l la jalea. Daca nici numele nu e real, daca nici poze nu i-ai trimis, lasa-l in lumea lui, cu amenințările lui ca nu-i sunt de niciun folos.

| QQQQQQQQ a răspuns:

Fă screenshot si tu la conversatie și amenințal că îl dai la poliție