| pufuleata a întrebat:

Credeti in prabusirea economica a Romaniei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi ii critica pe cei de sus, dar nu se uita in oglinda. Intr-o mica masura, e si vina celor de la putere, dar in mare parte a noastra. Inflatia (cresterea generalizata a preturilor) a crescut si a determinat criza din cauza celor care fac in nestiinta credite peste credite, cantitatea de servicii si bunuri ramanand neschimbata.
Intervine si problema celor care, din comoditate si orgoliu, aleg sa faca precum veciunul si sa plece in tari straine sa munceasca pentru altii cand, de fapt, Romania a investit bani in educarea lor(pentru ca invatamantul este gratuit)! Bani care se duc pe apa sambetei, in Spania, la capsuni.
Situatia economica ni se datoreaza si o meritam din plin. Nu cred ca s-ar ajunge pana la prabusire economica. Pranusire economica ar fi daca peste 70% din Romania ar fi urbana. Asa, pe taranul de rand, care inca mai practica vechea piata ("eu iti dau o rata, tu 10 oua") nu il afecteaza. El este aproape imun la schimbarile de genul, dar totusi el intretine economia lucrand in sistemul muncitoresc actual. Indiferenta lui este datorata autoconsumului(intr-o masura, el produce ce consuma, creste animale etc.).
Nu o sa iesim din criza curand, dar nici nu ne vom prabusi.tongue

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, sunt vorbe de stiri doar cei de la conducere stiu ca ei au produs aceste fenomene si vor stii cand sa faca ca economia sa-si revina la normalitate.

| IMC90 a răspuns:

N-are cum sa se prabuseasca ceva ce nu exista...

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Romania e o tara bogata in resurse.Din pacate cei pe care i-am ales au gestionat aceste resurse in beneficiul propriu,canalizand cele mai mari surse de venit spre conturile lor, nu spre bugetul national. Daca s-ar confisca veniturile ilicite, suma ar depasi pib-ul si economia ar fi ceva mai puternica decat a altor state care acum sunt,, peste,, noi in clasament.Nu,nu cred in prabusirea economica a romaniei, inclin sa cred ca cei ce v-or veni la putere acum se v-or teme sa continue manifestarea de dispret total fata de propriul popor, asa cum face Basescu si acolitii lui.Amin!