| anonim_4396 a întrebat:

Cu buletin provizoriu pot să-mi fac permisul auto?
P. S. Sadrian46 te rog nu răspunde la întrebarea mea

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Da, trebuie doar sa nu fie expirat. Nu conteaza daca e provizoriu sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru Intruder19):

Mulțumesc. Sper ca este buna informația.

| Intruder19 a răspuns (pentru anonim_4396):

La dosar trebuie depusa copia actului de identitate valabil.
prin act de identitate se intelege si cartea de identitate provizorie.

OUG Nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români

Art. 12
(3) În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.

Am o cunostinta care este in scoala de soferi tot cu buletin provizoriu (nu este luat in spatiu ) si i s-a confirmat ca poate da de permis cu buletin provizoriu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt obligat să răspund la întrebările tale atât timp cât mă jicnești. Ai făcut-o de 2 ori și te-am iertat. Mai ai o șansă.