| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce se pedepseste posesia unui briceag / pumnal pe strada daca te prinde politia?
Cum se poate face un permis pentru posesia acestora?
Mentionez sunt minor si da am nevoie de ele, traim intr-o tara de ****, mai ales unde stau eu in Craiova, nu stii de ce nebuni dai seara sau de caini.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu cred ca politia te va perchezitiona vreodata daca te vad din intamplare pe strada. Nu au de unde sa stie ca tu ai la tine un briceag.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La pumnal nu știu dacă se pedepsește, dar briceag se încadrează la port ilegal de arma albă. Iar politia te poate percheziționa numai atunci când pari dubios cu ceva sau dacă ești prins noaptea pe strada. În acest caz vrei, nu vrei îți scoți tot ce ai prin buzunare.

| GouDidodino a răspuns:

Se pedepsește cu bătaie + fuutai

| Raizing a răspuns:

laughingAoleo! si ce crezi ca vei putea face cu un briceag sa zicem la 3-5 javre? NIMIC!

Eu zic sa porti la tine niste biscuitirolling on the floorar fi mai eficienŢi

| Davidavid02 a răspuns:

Normal si normal ti se face dosar dar cum la polițiști nu le arde de scris til confisca si te lasă in pace dar pana sa te lase in pace iti mai da 2 capace un baston si 3 flegme si te trimite acasa si te pui in pat bătut si scuipat mai bine accepți bătaia după strada

| Scherzinger_Clara_1999 a răspuns:

Permisul pentru a intra legal în posesia acestora, este rezultat dintr-un curs special de portarmă. La terminarea cursului, cu adeverinta ce îți este data, îți vei face permisul portarmă și după nu vei mai avea treaba. Doar că, pentru a face cursul, este nevoie să fii major?