| Hilal86 a întrebat:

Cum as putea sa imi gasesc fratele? Am aflat de curand ca am un frate mai mare. Mama mea, inainte de a se casatori cu tatal meu a dat nastere unui baietel in urma unei relatii cu un barbat casatorit. A nascut copilul şi imediat a fost dat spre adoptie. Stiu doar localitatea in care a fost dat spre adoptie, si prenumele lui care nu stiu daca a fost schimbat sau nu la adoptie. Deocamdata inca nu am vorbit cu mama. Locuiesc in strainatate si tocmai ce a venit de cateva zile langa mine. Nu stiu de unde si cum sa incep. Vreau f mult sa imi cunosc fratele, mai ales ca sunt singura la parinti. İmi e frica si de faptul ca mama va nega.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, ea trebuie sa stie numele si data nasterii fratelui, starea civila unde a fost declarata nasterea, cine l-a adoptat si macar numele dupa adoptie.
Daca nu stie unde este acum te poti adresa, cu datele respective, la starea civila sau la SPCLEP de care apartii, motivand ca vrei sa-ti cunosti fratele.
Nu este sigur ca-l vei putea intalni, chiar daca ar descoperi unde este, trebuie sa-si dea si el acordul pentru intalnire.

| darrio2007 a răspuns:

Tot mama iti va da raspunsul.Decat sa nu o intrebi, fiindu-ti frica de negarea ei, mai bine o intrebi si poate afli ceva de la ea.De ce sa traiesti cu teama ca va nega? Daca este o mama responsabila iti va da un raspuns adecvat.