| Wehrmacht a întrebat:

Cum poate o persoana sa obtina permis de port arma(arma letala, cu glont)? Nu vreau link-uri sau copy paste. Explicati. Vreau "ca la piata" nu cu zeci de numere alineate sau mai stiu eu ce.
Este legal(in Romania) sa detii amortizor, laser...etc ce mai e pentru laser? Mai exact...pana unde poti "sa mergi" si pana la ce arma? Daca ai permis de port arma si cumperi un pistol poti sa il iei cu tine pe unde vrei mereu?

Nu am stat sa caut pe net pentru ca puteam gasi ceva care nu mai este valabil.

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Te duci la politie si te interesezi acolo.Este nevoie de examen psihologic, sa demonstrezi ca te afli mereu intr-un real pericol si arma inregistrata la politie care tot ei stabilesc si ce tip de arma. Sper ca nu vrei si un tanc sau vreun f18 Doamne fereste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurele persoane care pot detine un pistol letal sunt vanatorii si persoanele foarte importante, gen guvernator, presedinte si politistii.

| stpu a răspuns:

Uite aici legea privind armele, achizitionarea si folosirea lor http://www.politiaromana.ro/text_lege_arme.htm