| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate recuza un organ de cercetare penala (politie)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate recuza un organ de cercetare penala, institutia recuzarii este prevazuta doar pentru puterea judecatoreasca. In schimb se poate cere ca urmarirea penala sa fie efectuata de alt politist, daca ai motive temeinice sa te indoiesti de corectitudine si impartialitatea celui in cauza. Cererea se adreseaza sefului acestuia, procurorului de caz (cel care supravegheaza urmarirea penala) ori sefului Parchetului din care face procurorul respectiv. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am gasit pe net explicatia asta:
COPY PASTE!
"Trebuie să formulaţi o cerere de recuzare a organului de cercetare penală şi să arătaţi temeiul de fapt datorită căruia consideraţi că această persoană ar putea fi imparţială în desfăşuratrea activităţii de cercetare penală. Cererea o adresaţi fie acestei persoane, care nu are dreptul să o refuze şi care trebuie să o înainteze procurorului care supraveghează activitatea sa, fie direct procurorului.
Aveţi dreptul de a propune probe în apărarea dumneavoastră, nu veţi ajunge în instanţă în lipsa unor probe temeinice care să vă acuze.Impotriva acestor probe aveţi dreptul de a proba lipsa lor de temeinicie.
Iar pe parcursul întregului proces penal există prezumţia de nevinovăţie."
Poti sa citesti toata discutia aici:
http://www.avocatnet.ro/......uzare.html
Sper sa te ajute.