| oprescudorin11 a întrebat:

Cum va place? Sa se faca un referendum, in care fiecare cetatean sa ceara (conform 'Drepturilor omului'), ca legea sa se aplice (cu amendamente sofisticate)la situatia lui personala? Sa se faca LEGI in interes General? Sa se modifice legislatia si normativele in functie de interesele 'elitei'? Care credeti ca e varianta optima?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legile trebuie adoptate in interesul general si asa sunt de regula. In general sunt destul de bune, sunt perfectibile, nici o lege nu este perfecta. Problema mare este cu aplicarea lor, de catre cei care trebuie sa le aplice.

| relian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Iauzi asa spui tu sau doar crezi ca in general legile din RO is adopate cum spui.Adica sa poti vota daca esti la puscarie tie ti se pare o lege f buna,sau in avantajul comunitati sa inteleg? Sau sa fii parlamentar si infractor la fel este in interesul public? Cred ca nu stii despre ce vorbesti.Ce sa se aplice frate,daca legea le da voie sa ocupe fctii publice sa invarta banii tuturora,cine unia cu dosare penale, unia dovedeti infractori. Daca si astea is legi bune sau in folosu tuturor e clar, cred ca sigur ai ales psd, ca numa aia gandesc asa, ori scuze nu gandesc deloc, gandesc aia ce ia-ti ales pentru voi

| Ioandelasal a răspuns (pentru relian):

Stiu cu mult mai mult ca tine, am fost jurist aproape 40 de ani. Am spus ca legile sunt perfectibile.
Cat despre restul sunt elucubratiile tale, n-am spus nicaieri cum as vrea eu legile.

| relian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Esti jurist si stai pe TPU, ma lasi cu povestile astea.Asa si ce aia perfectibile pentru tine sau stiu si eu pentru toti? Legile din RO nu-s nici perfectibile nici altfel, is facute pe hoti, aia e tot.

| Ioandelasal a răspuns (pentru relian):

Treaba ta ce crezi. Si in prezent sunt pensionar, asa ca dispun de timp si imi place sa ajut oamenii.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Va rog sa ne explicati, pe intelesul tuturor, ce este Jurisprudenta. Poate ca asta ne scapa intelegerii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Este foarte simplu, la modul general prin jurisprudenta se desemneaza totalitatea hotararilor pronuntate de organele jurisdictionale, in toate domeniile dreptului sau numai intr-un domeniu (de ex. penal).

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Sunteti foarte ermetic.Desi la subiect! Ca sa va scot din 'carapace', as putea avea indrazneala sa intreb, in cadrul asta, daca o condamnare, indiferent de ce mod(civil, penal), ar face obiectul jurisprudentei, sau sa dau un alt fapt in disputa, daca IMUNITATEA face parte din jurisprudenta, adica daca imunitatea este acordata acelor functii demnitare care prin natura lor sunt vulnerabile (prin santaje-aservire)la atacuri necinstite?
Nu fac referire la nimic, doar la principiu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu cred ca am fost ermetic, credeam ca am fost clar.
Nu condamnarea ci hotararea judecatoreasca de condamnare face parte din jurisprudenta.
Imunitatea nu face parte din jurisprudenta ci din legislatie. Din jurisprudenta ar face parte hotarari judecatoresti in care s-ar pronunta asupra imunitatii.

| relian a răspuns (pentru Ioandelasal):

E in regula, daca esti pensionar, dar daca ai fost jurist asta nu inseamna ca sigur gandesti mai bine ca altii.Deci legile nu-s bune aia e clar,iar alea care mai sunt, ca nu am spus toate legile din RO nu-s bune, ma refeream la cele de importanta nationala, de importanta locala care privesc inreaga comunitate alea is facute dupa cum vor infractorii, ca doara ei le-au facut, nu-s facute de oameni cinstiti si care gandesc bine.Normal ca sunt legi bune de astea ce privesc individul, sa nu arunci p strada gunoi, normal legea asta este si trebuie aplicata si alte chestii de genu asta, da astea is ok dar noi nu despre lgile asta vorbeam.Cam asta e in RO legile au faost facute de infractori si pentru infractori, indif ca erau la putere sau nu ei au votat cu totii ptca stiau f bine ca or sa se roteasca.In RO nu exista la putere oameni cinstiti asta e clar, daca ar fi existat ar fi veit cu propuneri de schimbare sau modificare de legi, dar eu nu am auzit de asa ceva.Vin cu tot felul de timpenii, praf in ochi si cu modificari care sa le permita sa fure.Acum nu mai sunt fabrici, uzine nu mai au ce vinde, inainte aia care au fost au avut de acolo ce fura, dar cum ei doar la asta se pricep cum poate acum sa traieasca daca nu mai au ce fura? Fura de la oameni, asta se intampla acum, se fura din buget pentru ca ei asa sunt invatati.In pilitica nu ajung oameni cinstiti si care gandesc.Nu au loc pentru ca is infractorii care dau ordine, deci unu cinstit este rapid eliminat.In america de ex unu bun, unu care gandeste este imediat luat, protejat toti il vor ca stiu ca dupa urma aluia ei vor face bani, cam asta este diferenta dintre oameni.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

V-a spus cineva ca sunteti EXCELENT?

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sa nu exageram, poate sunt bun doar in comparatie cu altii, care habar n-au de legislatie. In rest eu ma consider un jurist mediu.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu consider asta, adica faptul ca va apreciati ca 'mediu', caci am cunoscut la viata mea o gramada de juristi si valorosi si doar panglicari.Imi place spre exemplu de profesorul de drept constitutional, fost avocat al poporului.Este tot asa, modest, dar expica foarte clar, orice situatie juridica, precum Dumneavoastra. dar nu asta e discutia.

34 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa se faca legi si normative simple, care sa fie convenabile pentru minim 95% din populatie.

| oprescudorin11 explică (pentru Bula):

Dar alea existau deja! Crede-ma! Ce fac astia acum si mai devreme, mi se pare ca vor sa schimbe subiectul!

| relian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu exista legi normale in RO si nici simple,nici clare.O lege clara pe care absolut nici un om, nici un politician nu a propus macar o lege clara, simpla. Uite aici o lege cum ar trebuie sa sune asa ca idee. Orice persoana care este dovedita infractor, deci care este judecata, ca executa pedeapsa sau este cu suspendare, isi pierde dreltul de vot toata viata si nu poate ocupa nici o fctie publica.Simplu direct clar.Asta e o lege logica, buna care ar elimina orice infractor din viata publica.Indiferent ce fctie ocupa chiar si presedinte, daca greseste, daca fura trebuie judecat, nu imunitate nu nimic, esti infractor trebuie sa pleci si sa fii judecat.Cum poate un infractor sa aiba grija de banii publici? Cine are o explicatie logica, cine poate explica cum se poate ca un infractor sa fie parlamentar? Deci un infractor nu are ce cauta in viata publica, n-are ce cauta sa adminsitreze ceva public, adica pui vulpea la cotetu de gaini?

| oprescudorin11 explică (pentru Bula):

Dar legile sunt facute, totusi de 'Elita', care sunt si mai simpli ca multi din noi! Poti sa le pretinzi asa ceva, cata vreme apare dezechilibru intre Puteri, intelegeri sau incompetenta? Cam asta era sensul intrebarii!

| oprescudorin11 explică (pentru relian):

Este o intrebare pe care si eu mi-am pus-o.Se zice deseori ca anumite infractiuni sunt mai rele si altele 'mai bune'.
Ce rahat de gandire mai e si asta?
Daca furi voturi, sa zicem, ajungi in leglislativ sef, asta pentru ca nu ai furat bani! Exact acolo unde nu ar trebui sa fie astfel de personaje! Cum e posibila o astfel de ineptie?
Pe de alta parte, poate omul e nevinovat chiar si dupa condamnare, daca e sa filosofam, dar ori filosofam, ori 'Legea e LEGE', ori facem dupa bunul plac?

| oprescudorin11 explică (pentru relian):

Da! Crezi ca e bine! Dar nici asa nu e bine! Caci JURISTPRUDENTA ar spune, pe de alta parte, ca orice om care este vizat intr-o functie, poate fi acuzat si pe NEDREPT, pentru a-l inlatura de la PUTERE!
Justitia este mult mai complicata, Dreptatea nu e o vorbna in vant.
Asta la modul general vorbind, nu ma refer la ce se intampla la noi, unde jurisprudenta e folosita ca arma pentru infractori perfect valabili.
Pentru ca Justitia sa functioneze, este banuiesc nevoie de TRADITIE, MENTALITATE a populatiei, CONTINUITATE SECULARA, 'amanunte ' de care natiunea noastra nu a avut parte niciodata in ultimile 3 milenii, (mai inainte nu mai stiu!).

| relian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Am spus dovedit nu acuzat.Acuzat e vorba in vint vorba ta, deci nu incurca avioanele cu submarinele.Si odata ce elimini infractorii, deci si in justitie ar fi oameni cinstit, apoi nu merge cu vorbe, legea nu se bazeaza pe vorbe, sau uneori daca e asa trebuie sa existe mai multi martori, dar legea ar viza in primul rind cei care ocupa fctii publice si este tentat sa fure. Spui ca nu-i bine? Uite in Texas asa este legea.Aici daca ai avut probleme daca ai avut dosar penal nu ai voie nici sa te apropii de o puscarie, deci ai fost puscarias, ai o ruda la puscarie tu acolo nu ai ce cauta, nu ai voie.De vot la fel aici ca sa poti vota trebuie sa te inregistrezi, ca ei sa te poata verifica si asa sa vada cine esti si sa iti zica da sau ba. Iara constitutia Texas este cea veche din lume din ce am inteles, legi de sute de ani care nu sau modificat nici azi si dupa care oamenii astia traiesc.Si nu-i vorba de ce spui tu de mentalitate.E vorba de legea, legea face mentalitatile le modeleaza.Fa o lege si aplic-o sa vedem daca oamenii mai fac magarii.Vad acum vai conditii in puscarie.Cei aia frate adica ce mergi la statiune sau cum? Daca ajungi in puscarie ajungi pentru ca esti o persoana rea,asta e clar, deci trebuie sa platesti, te bag la munca pana crapi, uite asa se educa oamenii.Tu crezi ca in tarile civilizate oamenii au fost educati cu vorba buna? Uite in japonia, daca furai samuraiu sau cine era sef de trib iti taia o mina, daca erai prins la furat si naveai o mina erai decapitat pe loc laughing acum pe bune nu-i poveste.In america daca furai erai dat in urmarire si erai spinzurat.Tu crezi ca aia sau educat asa cu vorba buna? Deci justitia fctioneaza cu dovezi, iar daca ocupi o fctie publica, tu invarti ceva bani, sau semenezi contracte, etc deci exista dovezi clare, nu are cine spune povesti sa te dea pe tine jos.Asta e poveste ce spui tu.Tu esti undeva unde invarti ceva bani, ei trebuie sa-i arati sa-i justifici si daca nu poti ce dovada vrei sa mai fie? E dovada ca iai furat, sau iai pierdut deci esti responsabil, deci trebuie sa platesti. Daca nu te pricepi stai acasa, nu ocupa fctii care te depasesc.Sau daca esti infractor locu tau este la puscarie. Iara puscariile in RO ar trebuie sa fie gen lagare de munca, ca nu furi, omori si vrei sa te duc la statiune sa mai platesc eu alti bani sa te tiu pe tine.Nu frate, eu daca as avea putere as converti totu in bani.Ai facut o infractiune judecatoru sa stabileasca cit trebuie sa dai si te bag la puscarie.Acolo puscariile pe linga marile orase, dus la munca la curatenie la orice, la dat zapada, la sapas santuri se gaseste ce sa se faca.Si dupa o zi de munca iti spun asa.Astazi ai muncit de 100 de lei.Din astia platesti masa, cazare la puscarie, transport eventual daca ii duci cu autobuzu si deci la sf zile ai platit deja sa zicem 50 de lei.Si uite asa stai la piuscarie pana platesti cit ai fost judecat.Nu mai poti si cazi jos, nu-i nimic te ducem la groapa, am mai scapat de un infractor.Ce tv ce radio ce inseamna alea frate.Pai in armata aia statateau cate 2-3 in camera sau cum? si oamenii in armata erau infractori cumva? era pat linga pat cate 30-40 sau mai multi intr-o incapere.Esti infractor si faci gat? Sau esti parlamentar si ce ma intereseaza, odata ajuns la puscarie te numesti infractor deci ai aceleleasi conditii ca toti de acolo.Nu sa le dai celule separate, sa auzi si tu sa scrie ei povesti.Nu frate sa scrii ce? eu am nevoie sa te educ nu sa te tin din bani oamenilor sa scrii tu povesti.Munca fizica.Si daca europa vine si face gat ii las sa faca ce vor, sasi vada fiecare de tara lui, n-are europa ce se baga in sistemul meu, daca vor sa-i ia la ei sa-i tina, dar in RO nu mai ai ce cauta.Europenii cand au fost in situatia RO duceau infractorii la ghilotina,la spinzuratoare,acum vor ca noi sa facem asa saltu de la comuna primitiva la epoca spatiala sau cum?laughing Nuti trebuie nici o continuitate nimic,trebuie legea sa fie clara,in RO legea nu-i buna asta e clar, da voie la infractori sa ocupe fctii in stat, da voie infractorilor sa candideze la fctii de primar si ce or mai fii din puscarie.Ce traditie despre ce vorbesti tu aici? Cum e posibil asa ceva? Adica esti primar esti bagat la puscarie ca ai furat banii oamenilor, apoi candidezi din puscarie pai cei asta frate unde sintem aici? Oamenii is prosti asta e clar, atunci bagale legi care sa nu le permita sasi exercite statutu asta de prost, sa nul poata folosi.Ai vazut ala puscarias candideaza din puscarie si prostimea la ales tot pe ala.Pai cine e vinovat? Legea ca i-a dat voie. Oamenii nu trebuie lasati sa aleaga ei pentru ca cei mai multi nu stiu nici in ce tara traiesc.Multi si nici eu cindva nu intelegeam si mi se parea aiurea legislatia la americani,cum adica sa nu alegi pe cineva prin vot popular, asa gandeam si eu. Uite asa ca aia acum sute de ani gandeau, aia care au facut legea acolo, aia stiau cei poporu, cum gandeste, ce gandeste si iau restrins drepturile dea nu da posibilitatea prostiei sa conduca.Aia e america deci nu prostimea are ultimu cuvint si asa si trebuie. Puscariasi, prosti si etc pai aia ce sa voteze? Ce poate vota un infractor asa dupa tine? O sa voteze pe candidatul care ii va promite cal va scoate afara, deci o ilegalitate, te scot din puscarie ca esti infractor si ca mai votat.Deci e clara aia nau ce vota, odata ce esti infractor dreptul asta ti se ia pe toata viata.E simplu, e logic e cum doresti tu sa-i zici.Cum dracu sa te pun eu pe tine primar care mai furat pana acum si de aia ai ajuns si la puscarie? Pai legile nu trebuie sa le faca poporu frate, trebuie facute de oameni cu mintea la cap si in folosul societatii, in folosul prostului, ca el sa poata sa traiasca mai bine.In sf cam asa stau lucrurile cam asa trebuie sa gandeasca oamenii, cel putin aia care voteaza si aia care ocupa fctii publice.Deci tu ma acuzi pe nedrept e ok,nu ma baga nimeni la puscarie,trebuie sa vina careva sa faca cercetari sa vada sunt dovezi nu sunt,dar sa nu impiedice nimeni accesul la documente si daca aia gasesc ca am furat la revedere,deci nu te baga nimeni pe nedrept nicaeri. Unde pui ca daca tu esti cinstit,daca ajuti prostimea,fii siur ca aia cu timpul vor vedea,isi vor da seama, vor incepe sa gandeasca si o sa apara generatii de educati, care ma vor apara daca cineva va incerca ceva magarii cum spuin tu pe nedrept. Uite si tu citi au isit in strada, au iesit numa aia care au gandit ba astia ce fac, adica vor sa faca legi pentru ei. Iara guvernu si mai stiu eu n-are voie sa faca asa ceva, sa schimbe ei legi cu clica lor ajuns in parlament.In sf e vorba multa RO nu are legi asta e clara.Ma refer la legi serioase.

| relian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Exact,asa se procedeaza in RO ca aia nu e lege,legile acolo is date de politicieni si nu conteaza de unde is, ca is sau nu la putere, ei au facut legi care sa-i apere pe toti, pentru ca stiau f bine astazi esti tu, maine o sa fiu eu, deci ne aparam de magariile ce le facem sau ce le-am putea face pe viitor.Is niste idioti, cei care conduc RO astea nu-s valori, valorile nu ajung in partide politice, oamenii cinstit la fel nau ce cauta cu infractorii ca este imediat eliminat daca cumva nu esti ca si ei.Deci legea in RO a fost facuta de oameni genul asta, adica de infractori.Nici unu na venit macar odata in atitia ani sa propuna macar o lege sau modificare a unei legi in sensul asta, adica de eliminare a infractorilor.Nu se vrea asa ceva pentru ca si aia care ar putea sa propuna tot infrctor este sau viitor infractor.Nu pot eu sa vin, nu am puterea, nu am acces sa ajung undeva sa propun asa ceva macar.Asa sa vorbim pe aici vorbim si aia e tot.Ar trebuie ca cineva sa faca un partid o asociatie numai din oameni care gandesc si atunci ar fi posibil ceva, dar se pare ca la nivel local is prea putini astfel de persoane si e f greu sa poti face ceva.Acum pe bune in RO sa luam un oras din totalul populatiei majoritatea is din astia ori infractori, ori posibili infractori si f putin oameni cinstiti, care gandesc asa cum treb.Multi spun asa, pai eu nu am furat nimic.F adevarat asa este nu ai furat dar nu pentru ca asa gandesti, nu ai furat pentru ca nu ai avut ocazia, pentru ca nu ai fost pus in situatia dea alege daca sa furi sau nu.Atunci cand situatia apare multi fura, deci is viitori infractori.Sai descurajezi sa-i tii departe de chestia asta trebuie lege clara si apoi cineva care sa o aplice, iar daca nu o aplica sa existe alta lege care da dreptul oricarui cetatean sa poata verifica, cum am spus orice la o primarie trebuie afisat, ce se fac cu banii oamenilor trebuie aratat si cu cit cumperi cuie, omu stie cit costa deci nu viit u cu povesti cai cumprat cuie de 1 mil de euro.Totu transparent, asta e singura chestie care poate opri infractorii sau macar sa-i mai recdua.Da asa este in RO fiecare isi face legea cum vrea. Dragnea asta vrea neaparat sa fie ministru si cauta sa modifice legea pentru asta sa nu mai apara ca fiind infractor.Problema e ca nici presedintele nu respecta legea.Nul apropba pe dragnea ca ministru cai infractor dar il lasa sa fie sefu parlamentului,unde atentie se dau legi,se voteaza legi, unde e pericol, pa ce cauta frate un infractor sa faca legi sau sa adopte mai stiu eu ce? Asa ceva nu stiu traim cred intr-o lume de cretini, iar aia putinii care mai gandesc asta e trebuie sa se supuna astora, este ilogic este imoral dar se pare ca asta e lumea, asta vor.Nu ne ramane decat sa emigram pe o alta planeta laughing

| oprescudorin11 explică (pentru relian):

Si in tarile cu sistem perfect functional se fac fraude!
Treaba isa e simpla, PENTRU OAMENII OBISNUITI, IN USA(SPRE EXEMPLU.
Lucrezi legal, banii de salariu se duc pe card, se monitorizeaza si cheltuielile zilnice si impozitele etc.
Daca te prinde cineva (fiscul) ca tu ai Ferrari cand castigi doar 100.000$ /an te salta!
La usa se monitorizeaza TOT/pentru mujicii de rand.
La noi e vraiste! Nu functioneaza nimic, rezultatul e asta.Te trezesti cu miliardari postrevolutionari fara justificare, niste CRETINIcu bani, carora nu ai ce le face!
Tarile (sarace) sunt folosite de cei din statele puternice pentru spalare de bani, mizerii!
Ce sa faca bietii judecatori de cartier?
Ma lasi?

| relian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Na spus nimeni ca un sistem ar fi perfect, dar atita timp cit oamenii o duc cit de cit acceptabil e mai bine.In america se fac magarii dar nu de genul care se fac in RO.Adica sa vina unu sa modifice el legea laughing asa ceva nu exista. Apoi daca in america esti dovedit infractor nu te mai tine nimeni nici un partid indiferent care ar fi ala.Acolo daca esti politician trebuie sa nu fii prins sa nu ai cazier, daca ai atunci nu poti ajunge politician.Ca si aia fac magarii la nivele mari fac, ca si un serviciu, si faptul ca esti cunoscut e tot o magarie ca ti se deschid usi mai usor.Eu sunt in america si stiu cum sta treaba. Iara sistemul de aici este f bun ca orice om iese la pensie indif unde lucreaza,nu ii monitorizeaza statu stai linistit ne monitorizam noi unu pe altul asa este aici laughing adica eu am firma tu lucri la mine,eu iti dau cec, la sf anului sau in timpul cum vrei ti se opresc bani, firma se descarca arata ce tia platit, arata staului siti arata si tie, deci tu singur iti faci taxele pentru ca ala care tea platit te spune guvernului, cu acte uite eu l-am platit pe x u atitia bani.Asa ca tu esti in sistem trebuie sa platesti taxe, deci oamenii fac asta, guvernu doar primeste info.In sf tarile s arace nu spala bani pentru cele bogate, alea spala bani pentru ele ca primesc comisioane de la particularii din tarile bogate care tin banii la ei.Si odata ce aia e legal nu ai cum sa-i judeci. Daca tu permiti legal asta ca stat sarac ce vinovat statu bogat ca esti tu sarac si corupt? STtu bogat ar fi bucuros daca tu nu l-ai primi pe ala cetateanu lui sa tina banii la tine, ca iai lua tu taxe, deci nu statele bogate spala bani ci tot alesa sarace fac magarii prin cei care conduc si care de fapt sunt beneficiarii comisionului dat de bogatu din tara bogata.laughing Cam naspa dar ata este realitate. Tara bogata nu se poate baga in trebuie tarii sarace, nu ai cum nu ai voie, deci esti sarac ca asa vor aia care iai ales sa te conduca.In RO da e cam la fel, toti care conduc o fac pentru interesele lor nu-s curios ce tara conduc sau ce o sa se intimple mai tirziu.Dar este rezultatu legilor ceau fost permise in RO. Legea ii facuta de infractori care la randul lor is votati de prosti, deci is sustinuti de prosti. Iale legea, dale o lege care sa nu le prmita sa ajunga la putere si votul prostului o sa fie nul, nu v mai putea sustine infractorii.Chestia e cum faci lucru asta? Adica cum dai o lege de genul asta? Asta este singura problema a RO.Trebuie cautata o metoda care ar putea implementa o lege asa.Cine cum asta ramane un mister sau o necunoscuta deocamdata.

| oprescudorin11 explică (pentru relian):

Nu zic ca nu ai dreptate! Fiecare stat are particularitatile lui.Nu putem compara SUA cu Romania, Japonia, Germania.
Desigur, pedepsele date celor ce fac abuz de putere, folosindu-se de functie, trebuie sa fie inmiit mai aspre decat pedepsele date unuia care nu are ce manca si fura o paine! Pe de alta parte trebuie sa fie o coerenta intre pedepse.
In fine, nu as fi de acord, sa zicem, nici cu acordarea libetatii sau amnestierea acelei persoane care furand milioane sau miliarde, inapoiaza statului 'prejudiciul'.Asa cum vehiculeaza aceasta idee hotii hotilor!
Prejudiciul creat de un miliardar ajuns la aceasta avere prin frauda, are deja o gravitate inmiita! De ce? Pentru ca acest gen de personaje creeaza prejudicii si mai grave implicite!(prejudiciile) si implicit!
Pun in pericol insasi existenta unui stat de drept, etc., etc., fapt deosebit, deosebit de grav! Paradoxul este, in opinia mea de alta natura: e greu sa-i prinzi si acuza, caci au o avere imensa si poate usor CORUPE.Dar e si varianta cealalta, oamenii superbogati au si vulnerabilitati( familia, 'prietenii', etc.) sunt usor santajabili!
Sa ceri unui biet procuror sau judecator sa se puna cu astia, pare o FANTEZIE!
Omul simplu ce sa creada?
Cand eram mai copil, citeam uluit pe KAFKA. Procesul.A emis o idee pe care nu mi-am explicat-o atunci, acum cam realizez si anume ca un om (vinovat sau nevinovat) odata acuzat ramane VINOVAT!
Ca un proces se poate termina, niciodata prin achitare, doar prin 'taraganare la nesfarsit', sau 'achitare temporara'.Cu alte cuvinte, prezumptia de nevinovatie functioneaza doar in povesti, psihologia umana nu e pregatita pentru asa ceva.
Oricat de evoluata este o societate, hotia va subzista, doar ca in forme mai rafinate! (mai insesizabile pentru oamenii de rand).
Este adevarat si ca e mai usor sa traiesti intr-o societate ca SUA sau GB, ca cetatean simplu, sunt state bogate, cu potential mare capatat prin secole de furat, impactul e insesizabil pentru amarastean.La noi, daca furi un miliard de $ cu complicitati si politice, ai adus omul simplu la disperare! Nu mai are ce manca!
Cam asa vad eu lucrurile!

| oprescudorin11 explică (pentru relian):

Alta partial nerozie! Sa intri intr-o organizatie ca UE NATO, cand tu ai popor condus de 'haplea ' analfabeti!
Uita-te de curiozitate cine sunt 'miliardarii' Romaniei! Personaje 'neca nimeni ' oameni de paie, cine stie cine i-a infipt acolo, ce interese reprezinta, afara de cele de Roman.
Ce propui tu, seamana cu Directiva data de Napoleon Buonaparte, seful armate Franceze din ITALIA, care fiind informat ca se violeaza, se fura, se distruge, a luat hotararea sa fie impuscati PE LOC, fara judecata!
La atentionarea unui reprezentant al statului de DREPT, ca pot muri si nevinovati alaturi de vinovati, Napoleon ii raspunde SEC:'Prefer sa moara oricati nevinovati, dar sa nu mai existe un singur vinovat!
Rezultatul?
Intr-o saptamana, dupa impuscari de ambele tabere(vinovati sau ne) au disparut nenorocirile, jaful, violurile, tot ce era rau!
Din acest motiv, cred ca TRUMP va pune lucrurile la punct!
Caci justitia este facuta pentru si numai pentru o lume civilizata! Cancerul coruptiei generalizate, nu cruta nici justitia, nici tarile asa zis civilizate.Din timp in timp, trebuie aplicata si hotararea lui NAP. pe termen scurt, caci nici nu e nevoie de mai mult!

| relian a răspuns (pentru oprescudorin11):

laughing

| oprescudorin11 explică (pentru relian):

Dar asta se numeste EXTREMISM si nu se poate vorbi despre el, intr-un stat care se vrea 'de drept'.La fel cum nu se poate carti in fata justitiei cand ia o hotarare. Sunt extreme, suna a anarhism, nu asta ne dorim.

| relian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce anume se numeste extremism? Sa pui o lege ca daca esti infractor s-a terminat cu dreptul dea vota sau sa ocupi functie publica? Nu stiu la ce anume te referi.Sau sa bulanesti niste oi care manifesta ilegal? Pai hai sa facem care cum vrea de cap pe strada, oriunde.Asta suna a respectare a legii si eu asta imi doresc.Sint legi, is bune? atunci trebuie sa le respecti.Nu le respecti trebuesti bulanit pentru ca se pare esti animal si nu asculti de vorba buna laughing ce stat de drept care drepturi? ai drepturi dar ai mai intii de toate obligatii, iar obligatia ta este sa respecti legea asta in primul rand.

| oprescudorin11 explică (pentru relian):

Unde nu se respecta LEGEA, se numeste ANARHIE! Scuza-mi exprimarea, oarecum 'de strada'.Dar simpla.
O societate, intr-un stat de drept, traditional respecta legile sau tot legal' le ocolesc. Atunci cand o lege nu mai este respectata, la nivel de masse, atunci se numeste ca ori legea e data de hoti (aflati la conducere-lege parsiva), ori i-a trecut timpul, adica s-a schimbat mediul in asa masura, incat e penibil sa o mai respecti. Dupa umila mea parere, orice lege are o componenta intentionala(adica inteleg prin asta intentia de a respecta niste regulivoit sau nevoit, cu conditia justificarii majoritare), si alta bazata pe interesul 'PUTERII' politice, care are diverse interese."Puterea ' stie intotdeauna, daca e o putere inteleapta, sa impace si capra si varza. Dar se intampla si cazul in care 'puterea ' supracorupta, sa vrea sa nu mai conteze decat parerea lor.Atunci se numeste DICTATURA>
DICTATURA este o forma de extremism.Pe de alta parte si anarhismul este o FORMA de EXTREMISM.
Dar, mai modern, oricine este impotriva legilor nebazate pe interesul clasei conducatoare a unui stat, se denumeste EXTREMISM>Adica se apeleaza la CONFUZIE!
Spre exemplu:esti extremist, daca te opui puterii dictatoriale, economice sau politice!
Esti extremist daca condamni o populatie minoritare(in bloc), daca o parte mai mica sau mai mare, a gresit contra legilor societatii respective!), Esti EXTREMIST si daca acorzi mai multa ocrotire unei populatii in comparatie cu alta! ETC>
Constati ca daca esti la putere, tu hotarasti si cine este extremist si cine nu. Termenul este deja folosit aiurea.
Au aparut, asa numite' Drepturile Omului'care a ajuns la o saturatie (in sensul exagerarii!) asa de evidenta, incat MAJORITATEA este pusa in pericol, laolalta, mai tarziu (paradoxal) cu si minoritatea, caci investesti in handicapati mai mult decat in performanti.
Chiar si asta e considerat EXTREMISM, in situatia in care te opui!
A apara, spre exemplu, ca o lege, sau mai multe (coroborate), sa investeasca mai mult in puscariasi, bolnavi mental sau fizici, in HOTI inteligenti-aia care fura cu miliardele), decat in cei ce sunt sanatosi si produc, mi se pare o nerozie, la care s-a ajuns(desi in spatele usilor inchise, altfel sta treaba!).
Cine s-ar opune se va numi CLAR :EXTREMIST!
Elucubrarea legilor a ajuns in toate tarile civilizate de asa maniera, ca omul sanatos, muncitor(in sensul ca harnic), inteligent si care produce ceva pentru societate, este NEIMPORTANT.Acestia au devenit neimportanti!
Caci un infractor aduce multi bani puterii, un bolnav aduce multi bani sistemului canceros de sanatate, a carei industrie profitoare la extrem, se bazeaza pe 'tratarea bolnavilor')
Voi radeti de TRUMP!
Este primul presedinte american care atrage atentia, destul de prost inspirat, dar se pare ca nu sunt alte solutii, ca 'cei slabi ajung sa conduca, sa iroseasca la extrem, putinii harnici, sanatosi. Este acuzat de EXTREMISM, de cei care nu depind de el sau curajosi si cu scaun la cap!(in opinia mea).
Sanatatea si performanta unui stat depinde de oamenii sanatosi si productivi.
Nu trebuie sa daramam Catedrale ca sa facem spitale, adica nu daramam MORALA ca sa investim in (o sa razi), in nesanatate, tembelism -hotie, etc., care prolifereaza chiar artificial, datorita incurajarii si protejarii sub umbrela 'Drepturilor omului!".
Imagineaza-ti ca un criminal trebuie mangaiat, tinut intr-o puscarie PROSPERA, ca trebuie orice om sa fie protejat, mangaiat!
Asta in timp ce un om sanatos muncitor se speteste sa produca pentru a tine jegurile astea, conform, dreptului omului!
La asta s-a ajuns.
Sa stea in spitale mai rau un om, mai rau ca unul din puscarie, alta aberatie!
Legile sunt ca niste elastice! Tragi de ele, la un moment dat nu mai sunt eficiente!
Intrebarea ta, mi-am pus-o si eu!
E o problema cu Constitutia, care de aici trebuie REFORMULATA!
Nu e permis ca un stat sa fie condus de infractori, la alegere, votati de o minoritate de complici la infractiunea lor!
DE CE NU VEDETI asta?
Suntem acuzati ca nu am iesit la vot?
Ce ai de ales, daca din DOUA alternative, amandoua sunt stersi si reprezentanti aii hotilor!? Raul mai putin NU EXISTA!
Iar poporul, cretin', asa cum il numesc unii a refuzat sa aleaga intre un ciung si un orb!
Ca sa zic asa!
Constitutia, gandita de HOTI, permite o astfel de INEPTIE!
Nu-mi zice ca si in AMERICA (SUA), e la fel! Caci acolo sunt alte conditii(cultura democratica, traditie, alt sistem echilibrant de vor-cel cu 'electorii-aia nu vor alege un iresponsabil, chiar votat de majoritatea nestiutoare!).
Legea trebuie respectata cu conditia sa te reprezinte, pe tine si majoritatea! Dar sa respecti 'legiuitori' care ies din cadrul legii, nu trebuie! Legea si aplica de majoritate tuturor celorlalti! Asta DA!
Nu mangai si nu trimiti in palat un criminal odios, numai ca sa respecti o lege iresponsabila.

| ALGator a răspuns:

Trebuie în același timp studiate modele existente care au rezultat dovedit, în primul rând din țările scandinave.
Nu e rocket science. Numai Iliescu a promovat ideea asta, cu "democrația originală".
Apoi: ce rezultate dau referendumuri ale unei populații statistic imature? Shit in *** out.

| oprescudorin11 explică (pentru ALGator):

Tarile scandinave au fost ferite mereu in istorie de razboaie, doar datorita climei severe la ei. Cetateanul de acolo, societatea a fost ferita SECOLE de coruptia uzuala sau cea globala.Nu le poti compara cu restul lumii, nici, mai ales, cu noi! Au si ei necazurile lor: demografia, clima.

| ALGator a răspuns (pentru oprescudorin11):

Asta cu războaiele o aud de 27 de ani ca pe pe o scuză, chiar amenințare ca românii să nu cumva să adopte ceva de la suedezi.
Dacă nu compari nu îmbunătățești.

| oprescudorin11 explică (pentru ALGator):

De acord. Crezi ca eu nu compar? Sau ma iau dupa lichele?
Sunt lucruri, insa, care fara TRADITIE, nu functioneaza!]
O tara permanent hartuita, amenintata, cand mituita cand jefuita(ma refer la nivele inalte, a conducerii), nu poate evolua.E ca o planta pe care nici nu o uzi zilnic (daca asta cere) nici nu o lasi sa se usuce! Vietuieste, dar nu creste!
De ce neaparat de la suedezi si nu de la finlandezi, siberieni?
Aia nu au rusii in coasta, nu au coruptii din vest cu ochii pe ei, nu au turcii, austriecii, vechi imperii, puternice si care au exercitiul puterii de secole, care au ce fura sau influenta in scopul lor. Cu cine se intalnesc aceste imperii a caror confluenta suntem noi romanii? Cu o populatie 99% paupera, cu prima generatie de incaltati la putere(usor coruptibili), cu o populatie analfabeta (chiar daca cu doctorate sau alte parascovenii mimetate din vest)!
Analfabeta in privinta eticii, culturii, istoriei, etc. cu secole, milenii in care poate numai religia ortodoxa a pastrat ceva valori, nici alea toate in limba Romana, care a poleit cu ceva MORALA, populatia.
Varfurile societatii au plecat din tara, si in vechime si acum, cine vrei sa-ti administreze, cu cine, o SUPERBA TARA?
Suntem British Empire care a jefuit tot mapamondul, cu lorzi si oameni vicleni si rafinati!
NU!
Avem ceea ce vezi pe scena politica, si cum a fost dintotdeauna : niste gangavi la prima generatie PERPETUU! Cand sa invete? Cand maine apar tot asa?

| LinxCont a răspuns:

Nu e nevoie sa facem referendum ca sa se respecte legile. Legile nu sunt facultative. Nici pentru fiecare lege nu se poate face un referendum. Ar insemna sa avem daca nu in fiecare zi, macar in fiecare saptamana cate un referendum. Avem parlament si guvern, avem specialisti care trebuie sa faca legile. Legile ca sa fie respectate, trebuie sa contina si penalizari pentru cei care nu le respecta, asa incat sa fie de preferat respectarea unei legi decat incalcarea ei.

| oprescudorin11 explică (pentru LinxCont):

Pai asta se si face! Se respecta (in general Legile), dar cine are puterea, ca sa nu greseasca, unde le-a calcat, le modifica in asa fel ca sa fie RESPECTATE! Ce e rau in asta? Azi fur 2 case, maine dau o lege care amnestiaza de la furtul a 5 case mai putin! Azi fur voturi, maine dau o lege in care accept furtul voturilor, pe care-l consider un DELICT minor! Despre ce vorbim?