| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai fi presedinte, ce ai schimba?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimic. Presedintele n-are functie executiva si nici legislativa. Deci nu poate schimba nimic. Legile pot fi schimbate de parlament si executia lor se face de guvern. Presedintele de la Moskova poate face orice. Da ala-i KGB-ist.

| Dumnezău a răspuns:

Dac-as avea cate o femeie pentru fiecare intrebare de genul pe care am vazut-o pe aici, Ilie Nastase ar avea competitie.

Presedintele nu poate schimba mai nimic, neavand prerogativele, pustanilor. Poate doar daca face ca Mein Fuhrer si procedeaza ca la informatica, si da comanda "merge" la toate functiile din stat.Asta e fantezist, dar ar fi destul de ca lumea sa avem parte de asa ceva in mirifica tarisoara.

| onasis1961 a răspuns:

Nu prea mai ai ce schimba.Preşedintele nu mai are putere să hotărască mare lucru în această ţară. Dacă totuşi prin absurd, aşi schimba capi justiţiei actuale care face scăpaţi toţi hoţii şi borfaşii cu bani inclusiv pe cei politici, le-şi confisca averile şi uite aşa ar ieşi ţara din recesiune.Să ajute Dumnezeu să se întâmple ce-mi doresc chiar dacă n-o să fiu eu preşedinte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oare ăştia care tot behăie pe aici că vor să schimbe ronul cu euro, au măcar un mic habar despre ce vorbesc? Sau doar au un fetish bazat pe acest " euro " atât de mult preţuit de unii.

M-am săturat să tot " fiu " preşedinte(prea multe întrebări identice cu aceasta). Aş vrea să fiu întreg parlamentul, pentru a putea vota o moţiune care să trimită tot poporul la vot pentru a alege ce formă de guvernământ doresc ei.

| Alexandru98 a răspuns:

Dac-aș fi pentru o zi președinte, v-aș amaneta pe toți și nu m-ați prindelaughing

| UnCorpSanatos a răspuns:

Presedintele nu poate schimba foarte multe lucruri eventual as schimba premierul, dar daca ar fi sa gandim ipotetic ca presedintele de dictator si conducator suprem as rezolva cu coruptia, spaga si pilele care fac Romania mai saraca in fiecare zi.

| SameMistake a răspuns:

O da, o intrebare buna. Toti vrem sa il schimbam pe Basescu, dar o mare parte nu stim de ce si ce nu a facut el, si ar putea sa faca un alt presedinte.

| Analy a răspuns:

1.As schimba RONUL in EURO
2.As ajuta copiii
3.As mari salariile
4. Elevii ar primi sustinere materiala pentru a-si termina studiile
5.A-si investi in talentele Romaniei
6.As schimba reputatia Romaniei in fata Uniunii Europene
7.Mi-as da demisia

| DV a răspuns:

L-asi schimba pe Basescu...

| vRawr a răspuns:

Totul si nimic.

| KinderPinguii a răspuns:

Ceea ce nu schimbă Băsescu laughing

| AlyAlx07 a răspuns:

As schimba tot parlamentul, guvernul si multi altii.As schimba moneda utilitara si as da salari mai mari.

| Gabriela0109 a răspuns:

As rearanja in totalitate modul in care sunt in prezent salariile.As incerca sa le organizez in asa mod incit dupa o anumita vechime sa iesi la pensie cu o suma onorabila din care sa poti trai fara a fi nevoit sa muncesti in alta parte.As distribui in asa fel salariile incit sa nu existe salarii mai mari decit 6000 lei si mai mici de 1000 lei.Cam asta as schimba in primul rind.