Întrebare recomandată | AliceAne a întrebat:

Daca ai un contracat de intretinere cu uzufructul viager, iar intretinutul deschide un proces de reziliere contract (contra intretinatorilor) iar intretinutul a decedat dupa prima infatisare a procesului. copii acestuia pot continua sau ataca procesul de reziliere contract? care se suspenda din motivul decesului?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mostenitorii pot continua procesul, este in interesul lor sa rezilieze contractul, astfel se va mari masa succesorala.
P.S. Nu exista contract de intretinere cu uzufruct viager. Intretinerea presupune ca intretinutii au dreptul de folosinta al locuintei (daca aceasta este obiectul material al contractului) pana la deces, daca prin contract nu s-a prevazut altceva.
In schimb exista donatie sau vanzare-cumparare cu uzufruct viager.

| BuGz a răspuns:

Nu exista contract de intretinere cu uzufruct viager.