| CiobanuAlin a întrebat:

Dacă am categoria de permis B1 (L7e) care este capacitatea cilindrică maximă a unui ATV pe care îl pot conduce? Și dacă îl pot conduce și prin oraș?!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera nu prevede la categoria B1 CC maxima a motorului, doar greutatea maxima si puterea maxima a motorului, conform Anexei nr.1 la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Acestea pot fi conduse si prin localitati.

| CiobanuAlin explică (pentru Ioandelasal):

Păi și care este capacitatea cilindrică maximă că nu înțeleg. Poți detalia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CiobanuAlin):

N-am ce detalia, ti-am citat prevederea din Codul rutier si acolo nu este prevazuta CC.

| CiobanuAlin explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles