| Ecea a întrebat:

Daca am datorii catre firmele de telefonie( Cosmote, Romtelecom) si vreau sa imi deschid o firma, ma afecteaza cu ceva?
Tin sa mentionez ca am poprire pe conturi. Asta ma afecteaza ca persoana juridica?
Sau amenzile afecteaza cu ceva? Am cazier juridic?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa poti infiinta o firma.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poate afecta, toate datoriile o sa-ti figureze in cazierul fiscal.
Amenzile obisnuite nu se trec in cazierul judiciar, doar amenzile penale figureaza in acest cazier.
Ale cui sunt conturile pe care ai proprire?

| Ecea explică (pentru Ioandelasal):

Am avut un contract Cosmote, si unul la Romtelecom, dar am plecat din tara si nu le-am mai platit.
Deasemenea aveam niste conturi bancare, la ING si BRD.
Nu am apucat sa inchid niciunul. Am primit un mail de la ING ca am poprire din cauza la Romtelecom parca.
De la BRD nu stiu nimic, nu mi-am mai platit comisioanele de administrare a conturilor, nu stiu ce s-a mai intamplat cu conturile.
Actualmente am nevoie sa imi deschid o firma, dar mi s-a spus ca este posibil sa nu pot.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ecea):

Aceste datorii nu-ti apar in cazierul fiscal, doar cele catre stat (impozite, amenzi si taxe neplatite).
Plateste-ti datoriile si nu o sa mai ai probleme.

| Ecea explică (pentru Ioandelasal):

Nu am avut niciodata proprietati pe numele meu...
Am avut cateva amenzi pe legea 61. in rest nu am avut amenzi penale sau chestii de genul.
Asta inseamna ca pot sa imi deschid o firma pe numele meu?

| Ecea explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri, este de mare ajutor pe aici. Chiar speram ca o sa imi raspunzi tu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ecea):

Da, o sa poti infiinta o firma.