| iszabelle a întrebat:

Daca am incheiat un contract de inchiriere imobil pe o perioada determinata(precizez ca a fost semnat de ambele parti, nu la notar), care ar fi consecintele parasirii imobilului? Ma poate da in judecata?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai consecintele ar fi cele precizate in contract. Te poate da in judecata si daca ti-ai respectat contractul, ceea ce nu inseamna ca va si castiga.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Sa inteleg ca ai parasit imobilul inainte ca termenul pentru care a fost inchiriat sa se fi incheiat? Inainte de a pleca, acel contract de inchiriere trebuia reziliat, adica trebuia sa ii spui proprietarului despre intentia ta si contractul sa inceteze de comun acord.
Contractul de inchiriere nu se incheie la notar pentru a fi valabil, dar se inregistreaza la administratia financiara pentru ca proprietarul sa plateasca impozit pentru venitul obtinut din chirii.
Ti-ai indeplinit obligatiile de chirias in perioada in care ai locuit in imobil? Ti-ai platit chiria la timp?
Proprietarul te poate chema in judecata pentru neindeplinirea oblgatiilor prevazute in contract.

| myrazvy a răspuns:

Nu poate face prea multe, ce contract ati semnat daca nu la notar cine a fost de fata?, un sfat nu mai semna contracte de inchiriere pe perioade determinate

| ExpertHost a răspuns:

Depinde in ce conditii pleci; daca esti "curat" peste tot si ai platit, trebuie sa anunti proprietarul. In functie de natura contractului si a imobilului respectiv vei putea pleca linistita sau nu. Persoana fizica sau juridica? Oricum ar fi, este bine sa anunti in scris ca vrei sa reziliezi contractul, pentru a putea fi acoperita din punct de vedere juridic, pentru mai tarziu, in eventualitatea in care proprietarul vrea sa mai suga ceva bani de la tine. Citeste contractul rand cu rand si vei gasi clauzele legate de reziliere.