| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat costa sa validezi un contract de inchiriere de imobil la notar?

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nu e nevoie de forma autentica pentru contractul de inchiriere, prin urmare nu ai pentru ce sa mergi la notar. Contractul de inchiriere se incheie in trei exemplare si se inregistreaza la primarie.

mlm
| mlm a răspuns:

Depinde de cabinetul notarial la care mergi sa legalizezi contractul, fiecare cabinet notarial isi fixeaza preturile oricaror tipuri de legalizari.

| Linda a răspuns:

Ca da fie in vigoare e important sa fie inregistrat la administratia financiara. Altminteri parerea mea ca nu il poti folosi in caz de litigiu, va fi caz de evaziune fiscala. 12% stiam eu ca era ultima data impozitul. Nu mi se pare mult pentru cate alte neplaceri pot aparea daca cineva nu respecta conditiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce vrei sa-l duci la notar? Fa-l in doua exemplare, unul pentru tine, celalalt pentru cealalta parte, cu doi martori care semneaza in josul paginii si e ok asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asadar se poate legaliza un contract de inchiriere la notar? si aproximativ cat poate fi onoariul?