| anonim_4396 a întrebat:

Daca am intrat pe galben in intersectie si s-a facut rosu in timp ce traversam intersectia,nu m-a oprit nimeni, imi poate veni acasa amenda? Nu stiu daca zona este supravegheata video

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca poti primii acasa amaneda, daca a fost camera video in intersectia aia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atata panica pentru ce? daca s ar da amenzi pe baza unor camere puse in intersectii s ar circula civilizat in Romania

| ovidiu68 a răspuns:

Tu ce crezi?
Art. 52
(1) Semnalul de culoare rosie interzice trecerea.
(2) La semnalul de culoare rosie vehiculul trebuie oprit inaintea marcajului pentru oprire sau, dupa caz, pentru trecerea pietonilor, iar in lipsa acestuia, in dreptul semaforului. Daca semaforul este instalat deasupra ori de cealalta parte a intersectiei, in lipsa marcajului pentru oprire sau pentru trecerea pietonilor, vehiculul trebuie oprit inainte de marginea partii carosabile a drumului ce urmeaza a fi intersectat.
(3) Atunci cand semnalul de culoare rosie functioneaza concomitent cu cel de culoare galbena, acesta anunta aparitia semnalului de culoare verde.

Art. 53
(1) Cand semnalul de culoare galbena apare dupa semnalul de culoare verde, conducatorul vehiculului care se apropie de intersectie nu trebuie sa treaca de locurile prevazute la art. 52 alin. (2), cu exceptia situatiei in care, la aparitia semnalului, se afla atat de aproape de acele locuri, incat nu ar mai putea opri vehiculul in conditii de siguranta.

| May2001 a răspuns:

Daca botul masinii a trecut de semafor atunci nu. In mod normal daca puteai opri conditii de siguranta nu trebuia sa treci, iar daca aveai viteza prea mare sau erai prea aproape pentru a opri e ok, nu se va intampla nimic. Oricum, nefiind un echipaj al politiei care sa te opreasca acolo ( daca chiar era nevoie ) nu cred ca iti mai trimit ceva.

| DevilNight01 a răspuns:

De cate ori fac eu asta mai trec si pe rosu cand chiar cand sunt grabit (programare la medic...) dar mai rar daca e iti vine o amenda nu e grav infine cand trec pe galben de mai multe ori nu imi vine amenda mai vine cateodata sincer asta e platesti si gata...