| Cristian_Marin_1999_wvU4 a întrebat:

Daca am un atv cu 125 cc imi trebuie carnet

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce ti-am spus este valabil pentru Romania. Daca esti din Republica Moldova sau stai in alta tara s-ar putea sa nu fie valabil, nu cunosc legislatia rutiera a altor tari.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie de permis de conducere de categoria B1, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| Cristian_Marin_1999_wvU4 explică (pentru Ioandelasal):

Asc eu am vazut un anunt care zicea ca "Atv ieftin pentru adulti si copii fara permis.
ATV utilitar cu portbagaj fata si spate, anvelope 7", frane pe disc, suporta 130kg.
Motor de 125cc, un cilindru in 4timpi, 15cp, racire fortata pe aer"

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristian_Marin_1999_wvU4):

Pesemne ca este un anunt vechi, inainte de modificarile aduse la OUG 195/2002 (Codul rutier) prin L.203/2012 si care au intrat in vigoare la 19.01. 2013. Anterior acestora se puteau conduce vehiculele incadrate la categoria moped numai cu un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera, fara a fi nevoie de permis de conducere.
In prezent pentru toate vehiculele cu motor este necesar permis de conducere de categorie corespunzatoare.

| Cristian_Marin_1999_wvU4 explică (pentru Ioandelasal):

Nu este miercuri 19 februarie 2014 10:15

| Cristian_Marin_1999_wvU4 explică (pentru Ioandelasal):

Anuntu este publicat pe 19 februarie 2014

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cristian_Marin_1999_wvU4):

Bun, nu il crezi pe ioan, ia-ti-l si fa-le alor tai o surpriza cu dosar penal. si atunci da-i dreptate unui anunt al unui om care vrea sa SCAPE de un bun pentru bani

| Winchester308 a răspuns (pentru Cristian_Marin_1999_wvU4):

Ai nevoie de permis.
Totusi, poti sa te duci pe off-road si sa foloseste ATV-ul asa cum a fost facut sa fie folosit fara sa necesite permis.Permisul este necesar doar pe drumurile publice.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristian_Marin_1999_wvU4):

Asa o fi, inseamna ca respectivul nu stia de modificarile aduse legislatiei rutiere ori era de rea credinta si voia sa scape de ATV, inseland pe altii.
Ti-am citat prevederile legale valabile incepand cu 19.01. 2013 si pana in prezent. Daca nu ma crezi poti citi OUG 195/2002, actualizata 2014, o gasesti pe site-ul oficial al Directiei de permise..., drpciv.ro.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristian_Marin_1999_wvU4):

Tot ce ti-am spus este valabil pentru Romania. Daca esti din Republica Moldova sau stai in alta tara s-ar putea sa nu fie valabil, nu cunosc legislatia rutiera a altor tari.

| anonima0101 a răspuns:

Depinde.happy

| Cristian_Marin_1999_wvU4 explică:

Uite atv http://www.atv-de-vanzare.ro/? view=showad&adid=127067&cityid=-1&mailed=y&mailerr=

| Cristian_Marin_1999_wvU4 explică:

Nana66 de unde esti?

| Cristian_Marin_1999_wvU4 explică:

Hmm eu am niste relati in politie si vreau sa stiu daca imi poate da un atestat cv?