| Georgian620 a întrebat:

Daca am un scuter cu capacitatea cilindrica 49 cm3 si am permis categora B pot conduce pe baza permisului si acel scuter?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de conducere de orice categorie da dreptul de a conduce moped, asa ca il poti conduce.

4 răspunsuri:
| marcous a răspuns:

Da, poti.

| Dracie a răspuns:

Da

| Koss a răspuns:

Eu stiam ca iti trebuie permis pentru categoria a. cel mai bine ar fi sa cauti noul cod rutier pe net. s-a schimbat noul cod dar nu stiu daca a intrat practic in vigoare

| sia123456 a răspuns:

Oricine poate conduce, DAR, dupa noul cod rutier pentru un scuter ai nevoie de categoria A... dat fiind faptul ca din 2013 pentru cat A C CE D DE trebuie sa ai 21 de ani... daca ai varsta asta trebuie sa dai A-ul. daca esti prins iti anuleaza permisul care il ai. ti-o spun ca am patit. nu recomanda sa faci la fel ca mine