| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva a facut un accident cu masina (a lovit un gard) dupa care a fost luata masina de altcineva, nu a fost prins la volan cel care a lovit gardul de catre politie si se afla si de celalalt ca a condus pana in punctul in care s-a produs "accidentul" sa ii spunem asa, am inteles de la un avocat ca asta nu e infractiune deoarece nu s-a lovit un autovehicul sau o persoana. Intrebarea este, daca cel ce a produs accidentul care nu a fost prins de catre politist la volan ca a condus autoturismul mai departe poate scapa doar cu o amenda penala sau orice altceva dar sa nu i se ia dreptul de a da de permis? Si daca nu, ce se poate face in legatura cu asta sa nu isi piarda dreptul de a da de permis? S-a intamplat prin Brasov treaba asta.SI inca o intrebare, am mai inteles de la un avocat ca cel caruia i-a fost incredintat masina de catre proprietar este obligat sa o repare, nu cel ce a produs accidentul, este adevarat? Si cam cat o sa dureze treaba cu procesul si astea? 1 an 2?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cel care a intrat cu masina in gard poate fi amendat doar daca a intrat in gard in urma comiterii unei contraventii, bineinteles daca nu s-a produs o vatamare corporala ocupantilor masinii, caz in care fapta este infractiune.
2. Daca s-a produs doar daune materiale masinii si gardului atunci cel care a condus va fi obligat sa plateasca reparatiile, atat masinii, cat si gardului.
Daca problemele se rezolva amiabil atunci nu este nevoie de nici un proces.

| Callxxbbas a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deocamdata politia nu stie de cel ce a lovit masina, dar dupa ce se afla are optiunea de a platii daunele si sa scape fara dosar penal si fara sa plateasca daunele masinii si etc? Si ce se intampla daca nu le plateste

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce ti-a zis avocatul ca nu prea se intelege nimic din ce ai scris
1. Nu e infractiune sa lovesti gardul (daca ai permis)
2. Cine a condus fara permis a comis o infractiune indiferent daca plateste daune / a lovit gard etc

| Callxxbbas a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca a comis infractiune ca a condus fara permis, nu stiu ce n ai inteles, au fost 2 soferi, unul a condus cand s-a produs accidentul dupa care a luat masina celalalt si a fost prins, mai poate da de permis daca se afla ca ala care a facut accidentul este altul decat cel prins la volan? Asta e intrebarea mea

| anonim_4396 explică (pentru Callxxbbas):

Dreptul de a da de permis tine de condamnarea pe care o va primi

nu conteaza cine a facut accident, conteaza cine a condus fara permis, daca se va dovedi ca 2 persoane au condus fara permis, vor raspunde amandoua, daca nu, va raspunde doar cel care a fost prins.

| Callxxbbas a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in ce consta condamnarea? Ce poate primii fiecare? Sau amandoi?

| anonim_4396 explică (pentru Callxxbbas):

Articolul 335
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Articolul 66
Conținutul pedepsei complementare a interzicerii exercitării unor drepturi
(1) Pedeapsa complementară a interzicerii exercitării unor drepturi constă în interzicerea exercitării, pe o perioadă de la unu la 5 ani, a unuia sau mai multora dintre următoarele drepturi:

i) dreptul de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanță;