| Laviniaa9819 a întrebat:

Dacă cineva care are permisul suspendat de aproape 2 ani din cauza faptului că a fost prins sub influența alcoolului la volan, fără a se finaliza dosarul sau a se ajunge la o decizie și este prin iar circulând pe drumurile publice cu permisul suspendat, chiar și sub influența alcoolului, îl arestează pe loc sau îi deschide dosar și îl lasă în libertate până la finalizarea dosarului?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va avea un nou dosar pentru 2 infractiuni, respectiv conducerea in perioada de suspendare a dreptului de a conduce si conducerea sub influenta alcoolului, bineinteles daca alcoolemia este de peste 0, 80, altfel a doua fapta este doar contraventie.
Posibil sa fie retinut pentru 24 de ore si apoi prezentat judecatorului pentru a se dispune arestarea preventiva pentru 30 de zile. Depinde de judecator daca va fi arestat sau se va lua alta masura preventiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. Nu e o regula. Dar preventiv poate fi arestat