| saresipiper a întrebat:

Daca doi se casatoresc si după ei ii revin niste proprietati, sau invers, dobandeste el niste mosteniri...acestea vor fi bunuri dobandite in timpul casatoriei, deci la comun?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mostenirile, chiar dobandite in perioada casatoriei, nu sunt bunuri comune ale sotilor ci sunt bunuri proprietate personala a sotului care a mostenit. Aceasta fiindca mostenirea se cuvine doar celui care are calitatea de mostenitor.
Exista o singura exceptie: daca mostenirea este testamentara si testatorul a indicat ca mostenitor si pe ginere/nora.

| saresipiper explică (pentru Ioandelasal):

Si daca parintele a făcut un contract de vanzare-cumparare intre el si fiica pe care ea l-a achitat, parintele fiind decedat in prezent? Fiica devine cumparator sau...moștenitor? In cazul ăsta soțul are jumatate din ce primeste sotia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru saresipiper):

Atunci fiica a dobandit proprietatea asupra bunului la data incheierii contractului de vanzare-cumparare si acel bun nu mai intra in masa succesorala, fiica fiind mostenitor asupra celorlalte bunuri din masa succesorala.
Daca a fost dobandit pe durata casatoriei si sotul devine proprietar, daca nu se dovedeste ca fiica a cumparat bunul din banii personali.

| saresipiper explică (pentru Ioandelasal):

Pai din banii personali, bine, e o hartie asa, ca fata n-a platit parintilor nimic. Asadar sotul nu are drept asupra bunurilor, chiar daca vin dupa casatorie din moment ce exista acea hartie care constată ca fata le-a "achitat" acele bunuri?

| Ioandelasal a răspuns (pentru saresipiper):

Inseamna ca a fost o donatie deghizata si ceilalti mostenitori, daca exista, vor putea cere sa se constate aceasta si bunul respectiv sa revina in masa succesorala.
Si bunurile donate devin proprietate personala, daca donatorul nu a donat ambilor soti.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ioandelasat a dat raspunsul corect. Sunt chiar unele bunuri dobandite de un sot pe timpul casatoriei care nu sunt bunuri comune. Exemple: drepturi de autor, inventii sau inovatii, opere de arta etc.