| anonim_4396 a întrebat:

Daca doresti sa te inscrii in armata si din greseala ai pierdut diploma de bac dar o ai pe cea de la licenta cum se face? Se poate elibera vreo adeverinta cum ca ai absolvit bacul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului privind regimul actelor de studii şi al documentelor şcolare gestionate de unităţile de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 3844/2016, cu md. si compl. ulterioare, se poate obtine un duplicat al diplomei de bacalaureat, citez:
"ART. 37
  (1) În cazul plastifierii, pierderii sau al furtului actului de studii original eliberat, în baza unei cereri scrise a solicitantului, unitatea de învăţământ care a eliberat actul respectiv eliberează un duplicat al acestuia, întocmit pe baza documentelor aflate în arhiva unităţii de învăţământ din care rezultă situaţia şcolară a solicitantului.
  (2) Cererea de eliberare a duplicatului este însoţită de următoarele acte, care se arhivează cu termen de păstrare de 100 de ani la inspectoratul şcolar, iar copiile certificate «conform cu originalul» la unitatea de învăţământ:
  a) declaraţia notarială/consulară, dată de titularul actului, în care sunt cuprinse toate elementele necesare pentru identificare, împrejurările în care actul original a fost pierdut, precum şi alte precizări care să confirme dispariţia actului de studii respectiv. Se va face în mod obligatoriu următoarea menţiune: «actul de studii original nu a fost lăsat gaj/garanţie la o instituţie de stat sau particulară, din ţară sau din străinătate, şi nu a fost înstrăinat cu bună ştiinţă altei persoane fizice sau juridice»;
  b) dovada publicării pierderii sau furtului actului de studii în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a;
  c) copie conformă cu originalul după certificatul de naştere/ căsătorie;
  d) două fotografii color, format 3 x 4 cm;
  e) actul original plastifiat;
  f) aprobarea scrisă a consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar pentru eliberarea duplicatului, în urma actelor depuse de către unitatea de învăţământ."

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la acel liceu care ti-a eliberat diploma de BAC si ceri o alta dimploma, duplicata.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Te costa bani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate stiu eu, nu.
Trebuie sa faci o cerere, prin care soliciti un duplicat al diplomei de bacalaureat.

| NY2002 a răspuns:

Stii cat e salarul la soldat?

| anonim_4396 explică (pentru NY2002):

Nu stiu de astea laughing