| AvalohAlyn a întrebat:

Daca esti student/elev pana la ce varsta se poate avea asigurare medicala gratuita? Mereu cand esti student/elev sau pana la o anumita varsta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi cer scuze, am gresit putin la primul raspuns, acum l-am modificat.
Varsta maxima si pentru elevi, ucenici, studenti, pana la care esti asigurat de sanatate prin efectul legii, este de 26 de ani. Peste aceasta varsta, pentru a fi asigurat, trebuie sa inchei un contract cu Casa de Asigurari de Sanatate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.95/2006, rep. in 2015, citez:
"ART. 224
  (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
  a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;"
Rezulta ca varsta maxima si pentru studenti este de 26 de ani.

| AvalohAlyn explică (pentru Ioandelasal):

Daca esti student la 28 de ani de exemplu ai asigurare medicala gratuita sau trebuie sa platesti?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Imi cer scuze, am gresit putin la primul raspuns, acum l-am modificat.
Varsta maxima si pentru elevi, ucenici, studenti, pana la care esti asigurat de sanatate prin efectul legii, este de 26 de ani. Peste aceasta varsta, pentru a fi asigurat, trebuie sa inchei un contract cu Casa de Asigurari de Sanatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana la maxim 26 ani

| T0T a răspuns:

Cât ești elev și student.

| Anonimuserr a răspuns:

Dacă nu mă înșel conform legii până la 26 de ani.
Oricum cine nu lucrează este asigurat prin unul din părinți la CNAS.