| Denis594 a întrebat:

Daca eu ca baiat am (16) ani si fata 29 si eu sunt de acord sa intretin relatii sexuale cu ea, nu va avea probleme cu Politia, nu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu va avea nici o problema daca actul sexual este de comun acord, avand in vedere ca se pedepseste penal doar actul sexual cu un minor sub 16 ani, conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.