| Aurica2014 a întrebat:

Daca fiul meu iese cu tatal sau din tara, cu declaratie parentala din partea mea, dar la Budapesta il incredinteaza fiicei mele care il duce in Belgia mai este nevoie de inca o declaratie parentala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai este nevoie, declaratia se cere doar la iesirea din Romania.

| Aurica2014 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca in aceeasi zi sotul meu se intoarce in Romania, dar fara copil, are cine problema cu el?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aurica2014):

Nu are nimeni probleme, nu o sa-l intrebe nimic pe sot.

4 răspunsuri:
| geanim a răspuns:

Copilul ca sa iasa din tara ai trebuie procura (declaratie parentala) dar ca sa calatoreasca din budapesta oriunde in europa poate calatori fara probleme. Si cand se va intoarce in Romania nu va avea nev de asemenea de procura.

| geanim a răspuns:

Deci raspunsul e da