| christian90 a întrebat:

Daca i-au declaratie de la fisc privind veniturile pe o anumita perioada de 3 luni si unul din parinti lucreaza in strainatate cu carte de munca, ii va aparea ca a lucrat in afara si ca a realizat venituri? I

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, adeverinta de venit este eliberata de catre ANAF doar personal si in baza cartii de identitate. Asadar, fiecare parinte va trebui sa ceara fiscului propria sa adeverinta de venit.

p.s. Daca unul din parinti realizeaza venituri in strainatate, intr-o declaratie de venit va trebui sa declari si veniturile acestuia caci falsul in declaratii este pedepsit de catre legea penala.