| Yurisa a întrebat:

Dacă mă căsătoresc beneficiez de vreun avantaj din punct de vedere juridic?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te căsătorești la Oficiul Stării Civile și se eliberează un certificat de căsătorie.
Conform legii, codului familiei.
Art.5 Soțul tău nu se mai poate căsători cu altă femeie, cât timp este căsătorit cu tine.
(L-ai agățat, l-ai prins).

Art. 26
Sotii hotarasc de comun acord in tot ce priveste casatoria. (Nu mai poate face tot ce vrea el).
Art. 29
Sotii sunt obligati sa contribuie, in raport cu mijloacele fiecaruia, la cheltuielile casniciei.
(Trebuie să aducă salarul acasă).
=====
Bunurile comune nu pot fi urmărite de creditori ( Dacă soțul face o prostie, creditorii nu pot lua ce e al vostru, numai ceea ce este a lui.
=====
Art 86. Obligația la întreținere. (Soțul este obligat să te întrețină când nu mai poți munci)

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Drepturile de care beneficiezi sunt egale cu obligatiile pe care le ai. Tot ce-a indicat sadrian46 ca drepturi (si sunt si altele) ale tale sunt si drepturi ale sotului fata de tine, respectiv obligatii pentru tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din 2000 am testat asemenea situri. Rezultat = Zero.

| doctorandus a răspuns:

Da, sotii au obligatia sa se intretina reciproc. Eventual primesti pensie alimentara dupa divort.

| Sindbad a răspuns:

Sigur ca da. Doar ca avantajele sunt egale cu obligatiile happy

| Yurisa explică (pentru Sindbad):

Of credeam si eu ca primesc niste bani de la stat ca ma marit, dar asa...