| XiaomiKWS a întrebat:

Dacă mi-a încetat contractul de muncă pe baza art. 81 alin.7 din Codul Muncii, iar eu doresc să candidez intr-o funcție publică unde se dă cerința: "să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică sau să nu le fi încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare în ultimii 7 ani;", ma incadrez la dat afară pe motiv disciplinar?
Am refuzat personal să mai lucrez acolo, nici contractul de muncă nu l-am semnat, dar după ce nu am mai vrut să lucrez am mers la ITM si am aflat ca mă încadram la art.81 alin.7.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incetarea contractului individual de munca cu art.81, alin.(7) din Codul muncii nu este pe motive disciplinare ci prin demisie, citez:
"ART. 81
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv."
Asa fiind poti candida la o functie publica, indeplinesti criteriul respectiv.

| XiaomiKWS explică (pentru Ioandelasal):

Nu înțeleg la ce se referă prin " la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv"
mă refer la chestia cu "de către angajator". adică ce?

| XiaomiKWS explică (pentru XiaomiKWS):

Adică eu am trimis cererea de demisie, nu m-a demis el.
sau acest articol înseamnă că m-a demis el?

| Ioandelasal a răspuns (pentru XiaomiKWS):

Este vorba de renuntarea la perioada de preaviz.
Avand in vedere ca tu ti-ai dat demisia trebuie sa mai lucrezi perioada de preaviz prevazuta in contractul individual de munca, cu exceptia cazului ca angajatorul renunta la aceasta, tottal sau partial si acesta a renuntat.