| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu are bormasina montata, se considera arbaleta?

3 răspunsuri:
| mlfz13 a răspuns:

Ei, nici chiar asa... dar daca nu are curent electric, se considera ca ai pus o intrebare lipsita de logica?

| parcalab32 a răspuns (pentru mlfz13):

Din moment ce nu este actionata fara un dispozitiv extern (in acest caz bormasina), ar fi putut evada supunerea la fel si fel de proceduri anevoioase. Poate ca prin alta definitie oficiala, arbaleta trebuie sa incorporeze un sistem care sa permita propulsarea sagetii iar acest model este incomplet prin constructia lui.