| saresipiper a întrebat:

Daca o persoana nu are niciun venit, n-are pe nimeni (familie), poate cere ajutor social?
Ce poate face?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate cere dar nu este obligatoriu sa si primeasca. Va trebui sa indeplineasca toate conditiile prevazute de legea ajutorului social.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie intreaba l si vezi ce zice, sau la primarie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta are persoana? Are handicap? Daca nu are niciun handicap si poate muncii nu va primii ajutor social, doar daca se incadreaza in grad de handicap stabilit de comisie altfel nu primeste ajutor social.

| saresipiper explică (pentru CristiDinBucuresti):

Rromii apti de munca cum primesc?

| Catrice a răspuns:

Mergi la primărie la asistenta sociala și îți zic ei ce acte sa depui pentru dosar.

| Frank51 a răspuns:

Da
Poate să se ducă la lucru

| timidu89 a răspuns:

Ce varsta ai? Nu vad cum te poti descurca cu ajutor social... mai bine ti-ai gasi un loc de munca. Daca esti apt/a desigur

| Dintrebare a răspuns:

La Directia de Asistenta Sociala trebuie sa te adresezi. O sa ti se explice care sunt conditiile si ce acte trebuie sa depui. Astea le poti gasi si pe google, dar cel mai bine mergi sa intrebi pentru ca uneori difera detalii de la un oras la altul.