| ROXANA_5279 a întrebat:

Daca plec la 16 ani de acasa, de buna voie si nesilita de nimeni ma poate aduce cu forta inapoi?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii pot solicita, printr-o actiune in instanta, inapoierea ta la domiciliu. Daca o sa castige procesul atunci vei fi obligata sa te reintorci la domiciliu si, daca nu te vei intoarce, pot solicita executarea silita, respectiv sa te aduca cu forta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana la 18 ani parintii au niste obligatii fata de tine. E adevarat ca de la 16 ani raspunzi legal in fata legii de faptele tale dar pentru asta tot poti fi adusa cu forta, prin proces sau parintii pot fi cazuti din drepturi si te interneaza intr-un asezamant, in cadrul institutional al statului. In lege spune ca de la 16 ani pana la 18 copilul se poate casatori doar cu acordul parintilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Looool tu nici nu stii ce inseamna pedofilia si ai plecat de acasa? Superb

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu nu ai avut minte si te crezi mare rebela nu ii mai sfatui si pe altii sa faca la fel, ca poate situatia lor o sa se intoarca impotriva si o sa ii muste de fund si pe tine o sa te doar in pix iar fata asta pe care asa frumos ai sfatuit-o tu o sa doarma prin boscheti peste vreo 2-3 ani sau o sa fie batuta de "iubi" care acum e un ingeras de o iubeste ca pe un diamant.

| pufulescu a răspuns:

Categoric da, esti minora si nu dispui de propria persoana. Nu conteaza ca pleci de bunavoie. Asteapta macar pana la 18 ani.

| ubox7007 a răspuns:

Da

| Alex299 a răspuns:

Da, deoarece esti minora. Dar nu te-as sfatui. In primul rand nu ai bani / mancare / o perna sub cap sau pe cineva la greu.

| ROXANA_5279 explică:

Nu se va pune niciodata problema sa dorm prin boscheti.Si daca ar fi eu imi asum riscul asta.

| ROXANA_5279 explică:

Eu doar vreau sa stiu daca pot pleca.Nu am nevoie sa sfaturi! Oricum multumesc!

| suntserios a răspuns (pentru ROXANA_5279):

Da, da... te duci la ala de 35 ani. Superb motiv sa pleci de acasa, superb. Ala peste cateva luni te trimite pachet la maicata ca omul nu are nevoie de copii, are nevoie de una care sa ii faca copii la varsta ta.

Uneori chiar nu imi inchipui cum pot fi unii oameni asa ca tine, atat de naivi.

Ia zi tu, daca parintii tai fac o plangere la politie cum ca el te-a forta sa te muti cu el si intr-o zi un echipaj de politie ii bate la usa si il ia la intrebari cat crezi ca te mai tine la el? 1-2 ore?

| ROXANA_5279 explică:

Ma tine stati linistit.Am fost de 2 ori la politie si nu a renuntat si mai mult de atat parintii mei au fost la el si l.au amenintat si tot ma iubeste

| ZzZiasmizZz a răspuns:

Da logic. oricum nu cred ca o sa apuce cineva sa te caute sau ceva.o sa vi tu singura inapoi DE BUNA VOIE SI NESILITA DE NIMENI

| Elefatun a răspuns:

Din pacate nu am ancercat dre cret cu politia