| buza a întrebat:

Daca pleci de la o firma prin demisie, si dintr-un motiv patronul nu elibereaza cartea de munca poti sa-ti faci un alt contract de munca la alta firma?; poti sa faci asta?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti sa-ti faci un alt contract de munca, anuntand noul angajator ca ai cartea de munca la vechiul angajator. Acesta este obligat sa-ti elibereze cartea de munca in cateva luni sau in momentul in care iti achiti datoriile pe care le ai fata de fostul angajator.

| bluerose a răspuns:

Se poate in baza deciziei de incetare a contractului de munca, vizata de I. T. M.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In termen de 15 zile este OBLIGAT sa iti dea cartea de munca. Daca nu, te duci la un notar sa ii faca o notificare conform legii, sa elibereze cartea de munca. Sa vezi cu cata graba te suna si te roaga sa mergi dupa ea. Cartea de munca este a ta asa ca buletinul de identitate si nu are dreptul nimeni sa ti-o retina, nimeni.