| anonim_4396 a întrebat:

Daca sotul meu primeste un ajutor de handicap si a fost scos de la ajutorul social, eu mai am dreptul sa primesc ajutor social?

4 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Renumeratia de insotitor o primeste daca handicapu este de gradul 1, daca nu se poate deplasa sau daca are nevoie de ingrijiri speciale, daca a fost scos de la ajutorul social probabil este cu handicap de gradu 2 sau 3 oricum suma primita nu depaseste 3 mil de persoana, asa ca poti primi ajutor social, ar trebui ca sotul tau sa primesaca 7 mil si sa te aibe in intretinere numai pe tine pentru a ti se sista ajutorul social.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In mod normal trebuie sa primesti o anumita suma ca remuneratie de insotitor.

daniela
| daniela a răspuns:

Daca sotul tau este handicapat, tu poti deveni persoana insotitoare si atunci vei primi o remuneratie pentru asa ceva

| marian_9534 a răspuns:

Da, daca va incadrati in norma stabilita de lege de venit minim.