| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt insarcinata in 6 saptamani, iar firma la care lucrez restructureaza posturile, are voie sa ma dea in somaj? Faptul ca ma da in somaj nu ma afecteaza ci nimic? Mai beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului? Va rog sa-mi raspundeti cat de repede se poate si rog seriozitate.
Dana.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, are voie sa te trimita in somaj. Si vei beneficia de indemnizatie daca pana nasti faci un an de munca+somaj. Doar ca suma de la care se calculeaza va fi mai mica (ca urmare a faptului ca indemnizatia de somaj e mai mica decat salariul). Oricum, indemnizatia de crestere a copilului nu poate fi mai mica de 800 de lei.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

In conformitate cu prevederile Codului muncii
"Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;"
Conform art. 60 alin. 2 "Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii."
Perioada in care vei beneficia de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii, se considera stagiu de cotizare.
Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, indemnizatia pentru cresterea copilului va afea valori cuprinse intre 600 si 4000 lei, calculata ca 85% din media veniturilor nete obtinute de solicitant in ultimele 12 luni anterioare nasterii. Pe langa aceasta indemnizatie, copilul tau va beneficia de alocatia de stat pentru copii, in suma de 200 lei, pana la implinirea varstei de 2 ani.

| Linda a răspuns:

Da, daca esti in somaj beneficiezi dupa aceea de indemnizatie de nastere. E important ca sa nu fie perioada in care sa nu fii nici in somaj nici angajata. Si eu am fost la fel. Ei trebuie sa faca reducere a postului, mergi in somaj si dupa aceea in ingrijirea copilului. Si iti merge si vechimea.

| bunica a răspuns:

Daca ai un an de munca beneficiezi daca nu, nu beneficiezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul este la fel ca si d nei bunica doar daca ai 1 an vechime primesti 800 de ron daca nu scuze nu dar informeata te la fortele de munca sunt in masura sa ti sp in functie de ce prezinti tu situatia din cartea de munca scucces