| PringAloe a întrebat:

Daca un politist a absolvit recent o scoala de politie/academie poate refuza repartizarea lui? (spre exemplu daca persoana respectiva este din judetul Galati si este repartizat tocmai la Constanta)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate refuza repartizarea, daca o face poate fi sanctionat disciplinar si, daca persista in refuz, poate fi trecut in rezerva si va trebui sa plateasca cheltuielile de scolarizare.
Este bine sa mearga unde este repartizat si apoi sa incerce transferul.

| dannyel86 a răspuns:

Daca e repartizat la Constanta, inseamna ca acolo sunt locuri disponibile si e nevoie de el. Ca si la grefieri sau profesori, nu iti poti alege singur locul de munca decat dupa ce intri in sistem, in cazul in care se investe posibilitatea sa fii transferat in alta parte, mai aproape de casa.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru dannyel86):

La profesori se poate, deoarece posturile se ocupa prin concurs. Si la politie este un fel de concurs: se aleg posturile in functie de nota de absolvire. Doar ca, de regula, la agenti se tine cont de localitatea de domiciliu.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru dannyel86):

Profesori?!?
nu am auzit de asa ceva, decat pe vremea lui Ceasca, acum intr-adevar nu te poti angaja decat daca sunt locuri libere si dai concurs, dar nu inseamna ca te pot repartiza unde au ei chef

| dannyel86 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Da, asta am zis si eu. Unde sunt posturi libere in invatamant. Dar, daca nu accepti postul, stai pe liber si pune pe altul in locul respectiv.