| GGeorge11 a întrebat:

Daca vreau sa tin un briceag la mine preventiv in buzunar in caz ca ma trezesc cu un fraier care vrea sa ma ameninte cu arma lui este un motiv destul de bun pentru politie? Eu am mare cicatrice pe fata din cauza ca a avut individul arma la el. Briceagul o sa il scot doar in caz ca scoate arma si persoana care vrea sa imi faca probleme (pentru autoaparare prin intimidare). Eu sunt pașnic dar nu am chef sa fiu victima. E la mintea cocosului ca nu are ce sa faca politia daca se intampla un incident de genul pentru ca sa zicem ca iti fura telefonul happy cum mai suni la politie? happy cum ajungi acasa daca este seara?happy sunt extrem de multe si sincer nu am chef sa ma bazez pe politie. Mai bine stiu ca am ala in buzunar si nu stau cu frica decat sa traiesc cu frica ca sunt o victima pe doua picioare. Briceagul vreau sa il am in buzunar cand sunt pe strada, in parc, la terasa daca ies in oras sau oriunde ma duc si stiu ca mai tarziu exista riscul sa fiu intr o zona unde pot sa fiu victima(seara de regula). Logic ca nu il iau la mine daca ma duc in club (pentru ca probabil beau si iau taxi dupa) sau la scoala(pentru ca merg ziua si nu exista sanse sa dau de specime) sau la primarie sau cine stie unde nici nu are sens sa am.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti avea dar nu este legal sa-l porti in anumite locuri sau la anumite evenimente si nici sa-l folosesti fara drept, ar fi infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| GGeorge11 explică (pentru Ioandelasal):

Intrebarea este daca imi face ceva politia cand dau motivele astea si argumentele astea cand sunt perchezitionat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru GGeorge11):

Politia nu-ti face nimic doar daca nu il ai in locurile si la evenimentele aratate in continutul infractiunii.
Daca il ai in acele locuri sau la acele evenimente iti pot face dosar penal, indiferent de motivele invocate de tine.
P.S. N-ai inteles asta din primul raspuns?