| victor987 a întrebat:

Dati exemplde de legi neconstitutionale!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista legi neconstitutionale in vigoare.
Pot exista unele prevederi din legi, care sa fie declarate neconstitutionale, in urma unei sesizari de neconstitutionalitate si atunci sunt nule.
De asemenea Curtea Constitutionala, in urma sesizarii Presedintelui sau a unui grup de senatori/deputati, poate declara o lege neconstitutionala dar aceasta se face inainte de promulgarea legii de catre Presedinte si publicarea ei in Monitorul Oficial. Daca o lege este declarata integral neconstitutionala nu mai este promulgata de Presedinte.

| idealman a răspuns:

Legea mafiei si coruptiei!

| Mihai2100 a răspuns:

Sper ca iti e de ajutor :

I. Obiecţia de neconstituţionalitate formulată de un număr de 84 deputaţi aparţinând Grupului parlamentar al Partidului Social Democrat şi 59 deputaţi aparţinând Grupului parlamentar al Partidului Naţional Liberal, referitoare la neconstituţionalitatea Legii asistenţei sociale;

II. Obiecţia de neconstituţionalitate formulată de Preşedintele României, referitoare la neconstituţionalitatea Legii pentru completarea Legii învăţământului nr.84/1995;

III. Obiecţia de neconstituţionalitate formulată de un număr de 70 deputaţi aparţinând Grupului parlamentar al Partidului Social Democrat şi 54 deputaţi aparţinând Grupului parlamentar al Partidului Naţional Liberal, referitoare la neconstituţionalitatea Legii pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 155/2011 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân;

IV. Obiecţia de neconstituţionalitate formulată de Preşedintele României, referitoare la neconstituţionalitatea Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 79/2010 pentru modificarea unor acte normative în domeniul cercetării;

V. Obiecţia de neconstituţionalitate formulată de Preşedintele României, referitoare la neconstituţionalitatea Legii pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 96/2008 privind modificarea art. III alin. (1) lit. b) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 29/2005 pentru modificarea Legii nr.290/2002 privind organizarea şi funcţionarea unităţilor de cercetare-dezvoltare din domeniile agriculturii, silviculturii, industriei alimentare şi a Academiei de Stiinţe Agricole şi Silvice „Gheorghe Ionescu-Sişeşti";

VI. Obiecţia de neconstituţionalitate formulată de Preşedintele României, referitoare la neconstituţionalitatea Legii pentru completarea art. 7 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii.