| Parker a întrebat:

De cateva zile ma macina niste interbari.
Totul a inceput de cand am aflat ca marele nostru domnitor, Alexandru Ioan Cuza, a fost membru al masoneriei.
Eu aveam unele idei, oarecum vagi, despre ceea ce inseamna mason si illuminati. Ma rog, chestiile alea specifice mentalitatii ce mi-a fost impusa : Ceva cu cipuri.bla bla bla. e de rau.
Cam asta era conceptia de baza a mea. Am inceput sa studiez, am aflat multe alte lucruri care, in loc sa ma lamureasca, m-au ametit de tot.
Ceea ce am inteles sunt urmatoarele :Masoneria este un grup secret de oameni bogati ce vor sa conduca lumea. Illuminati este o organizatie secreta ce deja conduce lumea.
Bun. Dar ce legatura este intre cele doua? + ca masoneria este un grup de oameni insa daca illuminati este o organizatie poate fi condusa si de alte creaturi extra-terestre nu? Hmm.
Cineva care se pricepe in domeniu sa ma lamureasca?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

In jurul oricarei societati secrete se tes nenumarate povesti care pleaca de la un sambure de adevar, insa lipsa informatiilor si multimea dezinformarilor denatureaza atat de mult acel sambure de adevar incat de cele mai multe ori totul este inteles pe dos.
Ma limitez la un singur exemplu: am citit despre faptul ca masoneria controleaza de fapt tot internetul, in scopul principal de a ascunde lumii mai multe secrete, din care cele mai importante erau dezvaluite tocmai in articolul respectiv. Pana aici toate bune si frumoase, insa autorului ii scapase un lucru: atat articolul sau cat si mare parte din sursele sale de inspiratie erau postate... ai ghicit: PE INTERNET.
Am avut si eu o perioada in care eram interesat de toate aceste tampenii, de teoriile conspiratiei si organizatii secrete, insa concluzia la care am ajuns este una simpla: efectiv nu merita sa iti pierzi timpul cu asemenea tampenii. Daca teoriile conspirationiste se confirma, nu castigi nimic, daca se infirma la fel. Lasa-i pe altii sa se ingrijoreze ca guvernul mondial conduce planeta, tu incearca sa iti conduci propria familie, sa iti vezi de propria educatie si de cea a copiilor tai, sa le asiguri un trai decent in timp ce illuminati cauta metode de a-ti fura banii si libertatea, intr-un cuvant sa iti indrepti atentia spre interesele tale si ale familiei tale.